POD ZÁŠTITOU PREZÍDIA DOPRAVNÍ POLICIE ČR

Dopravní konference

Plzeňský kraj 2017

5. ročník Dopravní konference s BESIPEM & Fondem zábrany škod se pro Plzeňský kraj uskutečnil 25. 5. 2017 v Plzni. Opět i v letošním roce byl o konferenci zájem a zúčastnilo se jí na 50 účastníků. Záštitu k Dopravní konferenci udělili mimo jiné hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a náměstek primátora města Plzně Ing. Petr Náhlík.

Plzeňský kraj 2017
Plzeňský kraj 2017

I. blok konference

V tomto bloku se postupně uskutečnily tyto prezentace:

BESIP – Václav Ircing (Aktuální kampaně BESIP, revize Národní strategie bezpečnosti silničního provozu – NSBSP).

Policie ČR – kpt. Patrik Topič (Dopravní nehodovost v kraji v roce 2017, nejzávažnější dopravní nehody a priority PČR).

CDV v. v. i. – Mgr. Jan Scheuer ((Ne)bezpečnost silnic II. a III. tříd, revize NSBSP 2017 – 2020, Směrnice „Bezpečná infrastruktura“ a její nástroje).

TYTO PREZENTACE SI MŮŽETE STÁHNOUT A PROHLÉDNOUT V SEKCI „KE STAŽENÍ“.


II. blok konference

RSE Project s.r.o. – Ing. Petr Bilý – Zhodnocení vývoje opatření na rizikových místech z Dopravních konferencí v letech 2014 – 2016


 U těchto míst z Plzeňského kraje se již v minulosti opatření podařilo realizovat:

Opatření k těmto místům bylo podrobněji prezentováno již na loňské konferenci. Podrobnosti k místům naleznete v mapě rizikových míst zde po kliknutí na ikonu místa a název místa.


 Úsek silnice II/230 u Chodové Plané

2015 – proběhla obnova VDZ, zvýraznily se vodící čáry, doplnilo se SDZ Z3 do oblouků v retroreflexu. Nejdůležitějším opatřením bylo ale provedení zdrsnění povrchu vozovky.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


 Silnice II/605 u obce Mýto – opatření je realizováno

Silnice II/605 u obce Mýto
Silnice II/605 u obce Mýto

Vývoj opatření:

2016 – provedena SÚS Plzeňského kraje obnova vodících čar VDZ na silnici II/605 v úseku od hranice Plzeňského kraje po obec Ejpovice včetně tohoto rizikového úseku, zvýrazněno SDZ.

Dopravní nehodovost v období 05/2016 – 04/2017 bez nehody šetřené PČR, bez následků na zdraví.

Ing. Zora Šachlová zdůraznila význam VDZ na komunikacích. VDZ vede řidiče po komunikaci, ukazuje mu průběh trasy a tam kde chybí, mohou a dost také často řidiči chybují, protože dostatečně zřetelně dopředu nevidí průběh trasy na potřebnou vzdálenost.

Ing. Jaroslav Mecl potvrdil to, co řekla Ing. Šachlová. Řidič by měl mít jistotu, že se na trase vozidla vyhnou a měl by mít jistotu okraje vozovky. Zde jsou správně kolem komunikace směrové sloupky a je zde správně zvýrazněný i oblouk. Pokud na komunikaci chybí směrové sloupky, je na komunikaci jenom středová čára a v místě není minimálně 5,5 m kvalitní vozovky, tak aby se vozidla mohla minout, tak je to špatně.

Správa a údržba silnic ještě doplnila, že po dohodě s Policií ČR zde na vnějším okraji směrového oblouku došlo ke zhuštění směrových sloupků.


Silnice I/26 v obci Sulkov – opatření se připravuje

Silnice I/26 v obci Sulkov
Silnice I/26 v obci Sulkov

Vývoj opatření:

2016 – proběhlo zpracování bezpečnostní na celý úsek silnice I/26, ze které vyplynulo nevhodné umístění BUS zastávek a přechodu pro chodce v obci Líně – Sulkově.

2016 – řešení se ujalo ŘSD -> zadalo vypracování projektové dokumentace DUR na nové dopravní řešení celého průtahu silnice I/26 Sulkovem.

2017 – mělo by být vydáno územní rozhodnutí, bude probíhat zpracování projektové dokumentace DSP a bude podána žádost o stavební povolení.

2018 – 2019 – předpoklad realizace stavby.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Křižovatka silnic II/191 a II/171 u obce Janovice nad Úhlavou – opatření se připravuje

Křižovatka silnic II/191 a II/171 u obce Janovice nad Úhlavou
Křižovatka silnic II/191 a II/171 u obce Janovice nad Úhlavou

Vývoj opatření:

2016 – provedena úprava prostoru křižovatky zúžením pomocí CITY bloků a provedení nového VDZ.

2016 – SÚS Plzeňského kraje zadala zpracování projektové dokumentace na stykovou křižovatku a na zřízení odbočovacího pruhu do průmyslového areálu, byla podána žádost o územní řízení.

2017 – zpracovává se projektová dokumentace DSP a probíhá příprava podkladů pro podání žádosti o vydání stavebního povolení na:

– úpravu křižovatky -> opět styková křiž (zvažovala si i okružní křižovatky -> je zde problém s pozemky).

– vybudování odbočovacího pruhu nebo rozšíření jízdního pruhu pro objíždění vozidla odbočujícího vlevo do průmyslového areálu.

– rekonstrukce mostu ev. č. 191-018 a mostu přes žel. trať ev. č. 191-019.

– opravu povrchu vozovky II/191 v úseku Janovice – Nýrsko včetně nového VDZ.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Křižovatka silnice I/26 a MK u hraničního přechodu Folmava – opatření se připravuje

Křižovatka silnice I/26 a MK u hraničního přechodu Folmava
Křižovatka silnice I/26 a MK u hraničního přechodu Folmava

Vývoj opatření:

2016 – ŘSD zadalo zpracování studie -> předpokládaný termín dokončení studie je 09/2017 -> poté bude navržen další postup řešení.

Ing. Jaroslav Mecl řekl, že pokud se zaměříme na šířku křižovatky, která zde je, tak se již v minulosti ověřilo, že se zde vejde miniokružní křižovatka do stávající plochy současné křižovatky. Nemusela by se zde stavět okružní křižovatka s průměrem 35 m. Hlavní průjezd kamiónů je zde v přímém směru a je zde také levé odbočení k pumpě Benzina. To jsou nejpodstatnější intenzity dopravy. Pokud se zde udělá miniokružní křižovatka, tzn. jenom ostrov a zúží a upraví se paprsky větví ve stávajících plochách, tak se zde dá vybudovat okružní křižovatka vcelku bez větších investic.


Křižovatka silnic I/20 a III/18047, obec Losiná – opatření se připravuje

Křižovatka silnic I/20 a III/18047, obec Losiná
Křižovatka silnic I/20 a III/18047, obec Losiná

Vývoj opatření:

Tato křižovatka bude vybudována s předstihem jako část obchvatu obce Losiná.

2016 – ŘSD zadalo zpracování projektové dokumentace na okružní křižovatku.

2016 – zpracovávala se projektová dokumentace DSP ve fázi realizace.

2017 – dokončení projektové dokumentace DSP, podáni žádosti o vydání stavebního povolení.

2018 – 2019 – předpoklad realizace stavby.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Úsek silnice II/605 u Ejpovic – opatření se připravuje

Úsek silnice II/605 u Ejpovic
Úsek silnice II/605 u Ejpovic
Úsek silnice II/605 u Ejpovic
Úsek silnice II/605 u Ejpovic

Vývoj opatření:

2016 – na silnici II/605 byla provedena obnova kompletního VDZ v úseku od hranice Plzeňského kraje po obec Ejpovice včetně tohoto úseku.

2016 – byla zpracována projektová dokumentace na řešení VDZ v prostoru tříramenné stykové křižovatky silnic II/605 a III/2327 -> bylo i realizováno.

2016 – starostové okolních obcí se spojili -> zpracovala se studie na vymezení tranzitní nákl. dopravy z II/605 -> nedala se realizovat (2 protichůdné rozhodnutí silničních správních úřadů).

V budoucnu se na celé silnici II/605 počítá s obnovou krytu komunikace -> současně by se řešilo i rozšíření komunikace v místě odbočení na vedlejší komunikaci -> možnost objetí stojícího vozidla, dále rekonstrukce propustku včetně svodidel.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Křižovatka silnic I/22 a III/0222a u Koutu – opatření se připravuje

Křižovatka silnic I/22 a III/0222a u Koutu
Křižovatka silnic I/22 a III/0222a u Koutu

Vývoj opatření:

2015 – proběhlo jednání na ŘSD za účasti SÚS Plzeňského kraje -> byl dohodnut postup řešení.

2016 – zpracovala se bezpečnostní inspekce a studie křižovatky.

2016 – došlo k úpravě VDZ.

2017 – momentálně již probíhá zpracování projektové dokumentace DSP na novou stykovou křižovatku s odbočovacím pruhem.

2018 – předpoklad realizace stavby.

Ing. Jaroslav Mecl u tohoto místa poukázal na jednu zásadní věc, a to je na postavení vozidla na fotografii. Tak jak vozidlo stojí při stávajícím pravém odbočení z vedlejší komunikace na hlavní, tak řidič již nemá dostatečný rozhled vlevo na hlavní komunikaci. Pohled na hlavní komunikaci je již mimo jeho zorné pole díky konstrukci vozidla. A takovéto věci musíme na křižovatkách vyloučit. Je zde tedy nutné zmenšit poloměr oblouku tak, aby tento oblouk donutil řidiče se do křižovatky postavit v takovém úhlu, který řidiči zajistí perfektní rozhled z vozidla. Podle Ing. Mecla by zde nemusel být odbočovací pruh vlevo, ale stačilo by zde v místě levého odbočení rozšířit krajnici od osy vozovky na 5,5 m k možnosti objetí stojícího vozidla po krajnici za dodržení pravidel silničního provozu a upravit připojení z vedlejší větve. Levé odbočení zde není zase tak četné, aby si vyžadovalo samostatný odbočovací pruh vlevo.

Ing. Zora Šachlová podpořila Ing. Mecla. Vozidlo najíždějící ke křižovatce pod úhlem 45°, tak má do křižovatky nejhorší rozhled ze všech stran jak v zrcátkách, tak dozadu. Je potřeba připojení nakolmit tak, aby řidiči z vedlejší komunikace najížděli ke křižovatce téměř kolmo, anebo vybudovat připojovací pruh (byť třeba krátký) pro připojení na hlavní komunikaci. I Ing. Šachlová se přiklonila pro rozšíření krajnice na 5,5 m (pokud je zde levé odbočení z hlavní komunikace méně časté, ale to ví Policie a správce komunikace).

Michal Syřínek, vedoucí provozního úseku ŘSD, Správa Plzeň potvrdil, že zde dojde opravdu k nakolmení vedlejšího připojení, aby zde řidiči měli rozhled, tak jak bylo diskutováno. Z pléna ještě zaznělo, že se zde dělal dopravní průzkum a zazněl nesouhlas s tím, že levé odbočení je zde zanedbatelné. Ve špičkové hodině se zde intenzita dopravy blíží k 50 odbočujícím vozidlům a dle normy by se měl odbočovací pruh dělat právě od intenzity 50 odbočujících vozidel. Z vyhodnocení nehodovosti vyplývá, že zde dochází k nehodám ze zadu a i ze stop na místě je viditelné, jak se zde vozidla snaží vyhýbat.

Ing. Zora Šachlová ještě dodala, že by se zde měla upravit i okolní zeleň, tak aby nezasahovala do rozhledových trojúhelníků.


Křižovatka silnic I/20 a III/11747 u obce Klášter – opatření se připravuje

Křižovatka silnic I/20 a III/11747 u obce Klášter
Křižovatka silnic I/20 a III/11747 u obce Klášter

Vývoj opatření:

2016 – ŘSD nechalo zpracovat bezpečnostní inspekci křižovatky.

2017 – probíhá zpracování projektové dokumentace DUR, dokončení 2017 -> bude zde nová styková křižovatka s odbočovacím pruhem vlevo, na hlavní komunikaci dojde ke zvětšení poloměru oblouku před křižovatkou.

2018 – předpoklad zpracování projektové dokumentace DSP.

2019 – předpoklad realizace stavby.

Ing. Jaroslav Mecl u tohoto místa řekl, že odbočující vozidlo z hlavní komunikace vlevo je dalšímu vozidlu jedoucímu za ním schováno za vrcholovým obloukem. Přijíždějící vozidlo nemá vůbec šanci za obloukem zaregistrovat stojící odbočující vozidlo. Zde se dá situace řešit úpravou oblouku a zřízením levého odbočovacího pruhu.

Michal Syřínek, vedoucí provozního úseku ŘSD, Správa Plzeň potvrdil, že zde skutečně dojde ke zvětšení poloměru směrového oblouku a vybuduje se zde levý odbočovací pruh. Na vedlejší komunikaci pak dojde k úpravě nivelety, aby zde nebyl rozjezd z vedlejší větve do kopce. Úpravy jsou ale zde také trochu limitovány mostkem. Bude zde zásah i do cizích pozemků, takže termín realizace v roce 2019 je zde lehce optimistický a vše bude záležet na tom, zda se ŘSD podaří vykoupit potřebné pozemky.


Podjezd na silnici I/27 v Klatovech – opatření se připravuje

Podjezd na silnici I/27 v Klatovech
Podjezd na silnici I/27 v Klatovech
Podjezd na silnici I/27 v Klatovech – osazení dopravního značení 400 m před podjezdem ve směru na Luby
Podjezd na silnici I/27 v Klatovech – osazení dopravního značení 400 m před podjezdem ve směru na Luby

Vývoj opatření:

2016 – SŽDC přislíbilo pokusit se zajistit finanční prostředky ke zvýšení nivelety železniční tratě, čímž by se zvýšila podjezdná výška -> výsledek není znám.

2016 – osazení DZ B16 400 m před železničním podjezdem (směr Luby) – zákaz vjezdu vozidel, jejichž výška přesahuje vyznačenou mez 3,70 m, provedeno v retroreflexu. O tomto omezení bylo informováno i Národní dopravní informační centrum.

Dopravní nehodovost v období 06/2016 – 04/2017, 1 nehoda nákladního vozidla, leden 2017, srážka s pevnou překážkou (mostní konstrukcí), bez následků na zdraví osob, řidič jel z Klatov na Luby.

ŘSD zvažovalo i mechanickou zábranu, nicméně zatím se realizovala varianta se zvýrazněním DZ -> nehodovost se bude dále sledovat a případně se realizuje další opatření.

Ing. Jaroslav Mecl u tohoto místa řekl, že mechanická zábrana by zde byla ochranou objektu patřícího SŽDC, tzn. o zábranu by se mělo postarat SŽDC. Lepší by zde, než mechanická zábrana byla elektronická signalizace výšky vozidla se zvukovou signalizací a měnitelnou dopravní značkou, která je i levnější než mechanická zábrana. Na mostní konstrukci mostu se také měly doplnit černožluté šrafy, které zde nejsou.


Železniční přejezd P687 na silnici I/26 u Babylonu – opatření se připravuje

Železniční přejezd P687 na silnici I/26 u Babylonu
Železniční přejezd P687 na silnici I/26 u Babylonu

Vývoj opatření:

2016 – SŽDC potvrdilo, že zde řeší doplnění závor -> požadavek v plánu v první polovině roku.

2016 -> SŽDC mělo přistoupit k zadání zpracování prvního stupně projektové dokumentace -> další informace nejsou známy.

2017 – pokud bude investice SŽDC schválena, měla by se letos dokončit projektová dokumentace a uskutečnit i realizace závor.

2017 – ŘSD zpracovává projektovou dokumentaci DSP k obchvatu Babylonu -> dokončení ve 2017.

2021 – předpoklad realizace obchvatu Babylonu.

Ing. Jaroslav Volavka, náměstek ředitele pro techniku ze SŽDC Plzeň řekl, že projektová dokumentace k umístění závor by měla být hotová v letošním roce, realizace (pokud vše půjde dle plánu) by měla proběhnout v příštím roce.


Úsek silnice II/605 u Rozvadova – opatření se připravuje

Úsek silnice II/605 u Rozvadova
Úsek silnice II/605 u Rozvadova

Vývoj opatření:

2016 – SÚS Plzeňského kraje zde provedla:

1. Výměnu stávajících DZ Z3 (standartní provedení) za Z3 s retroreflexním podkladem – provedeno v květnu 2016.

2. Obnova VDZ – vodící čáry V4 – provedeno v září 2016.

Úpravy stavebního stavu SÚS předpokládá v rámci rekonstrukce vozovky II/605.

SÚS Plzeňského kraje zvažovala i zdrsnění mikrokoberce -> díky uvažované rekonstrukci se neprovedlo.

Dopravní nehodovost v období 05/2016 – 04/2017 -> 6 nehod, 14 Lehkých zranění.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


RSE Project s.r.o. – Ing. David Pauk – Opatření ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu v kraji


Směrové oblouky na silnici I/21 u Plané

Jde o úsek dvoupruhové silnice I/21 v extravilánu nedaleko Plané. Jedná se o úsek s protisměrnými na sebe navazujícími oblouky v mírném stoupání ve směru na Karlovy Vary. Danému úseku předcházejí přímější úseky v otevřené krajině. Navazující úsek s protisměrnými oblouky pak prochází lokálním remízkem. Poloměry směrových oblouků zde neodpovídají dovolené rychlosti a vychází z historického trasování komunikace. Směrové vedení trasy komunikace je zde pomocí vodících čar, střední dělící čáry a směrových sloupků. Rychlost v úseku není omezena dopravním značením. Na směrové oblouky je před úsekem upozorněno výstražným dopravním značením A2. Předjíždění je v úseku omezeno plnou dělící čárou.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 11x; 2 osoby těžce zraněny a 19 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

·         Přeložka komunikace I/21 (Planá – Trstěnice)

·         Odstranění vegetace pro přehlednost místa

·         Ověření protismykových vlastností vozovky PVV s případným opatřením

·         Instalace SDZ doporučená rychlost

Diskuze k tomuto místu:

Michal Syřínek vedoucí provozního úseku ŘSD, Správa Plzeň řekl, že ŘSD v Plzeňském kraji každoročně v rámci plánování údržby zpracovává celoplošné měření retroreflexe dopravního značení (jak svislého, tak vodorovného). Letos poprvé nechalo změřit i protismykové vlastnosti na celé síti silnic v Plzeňském kraji. Konkrétně v tomto úseku vyšlo měření jako nevyhovující až havarijní. Výsledky jsou k dispozici pár dní. ŘSD zde tedy uvažuje o položení jedno či dvouvrstvého mikrokoberce, aby se zde protismykové vlastnosti zlepšily. Co se týká úprav dopravního značení, tak se ŘSD sejde s Policií a úpravu dopravního značení prodiskutuje a navrhne. ŘSD zde přislíbilo se zaměřit i na zeleň kolem komunikace v tomto úseku. V rámci obchvatu pan Syřínek řekl, že v minulosti se měnila celá trasa obchvatu a tím došlo ke zpoždění. Pokud vše půjde dle plánu ŘSD, tak realizace obchvatu se předpokládá někdy v roce 2022. Co se týká položení mikrokoberce v tomto úseku, tak ŘSD chce položit mikrokoberec ještě v létě letošního roku.

Ing. Zora Šachlová doplnila, že v úseku dle fotografií chybí směrové sloupky. Pokud je zde také více nehod na mokrém povrchu než 50 %, tak už to signalizuje, že něco není v pořádku s povrchem vozovky – jsou špatné protismykové vlastnosti vozovky.

Ing. Jaroslav Mecl doplnil, že umístění dopravního značení doporučená rychlost by zde bylo v pořádku. Ve směrových obloucích by pan Mecl nezhušťoval směrové sloupky, ale do oblouků by umístil do každého po 3 ks směrových tabulí Z3.

Směrové oblouky na silnici I/21 u Plané – aktuální stav
Směrové oblouky na silnici I/21 u Plané – aktuální stav
Směrové oblouky na silnici I/21 u Plané – navržené opatření na Dopravní konferenci
Směrové oblouky na silnici I/21 u Plané – navržené opatření na Dopravní konferenci
Směrové oblouky na silnici I/21 u Plané – aktuální stav
Směrové oblouky na silnici I/21 u Plané – aktuální stav
Směrové oblouky na silnici I/21 u Plané – navržené opatření na Dopravní konferenci
Směrové oblouky na silnici I/21 u Plané – navržené opatření na Dopravní konferenci

Nadjezd na silnici II/605 u Rokycan

Je to úsek dvoupruhové komunikace II/605 v extravilánu s nadjezdem přes železniční trať. Úsek je tvořen směrovým obloukem a navazujícím protisměrným obloukem. Silnice II/605 je v úseku využívaná jako nezpoplatněná alternativa k dálnici D5. Nadjezd železniční tratě byl vybudován vedle historické trasy silnice v přímém směru s přejezdem přes železniční trať. Směrová úprava trasy před nadjezdem tvoří výraznou změnu ve směrovém vedení v jinak přímém úseku trasy. Nadjezd je vzdálen cca 0,5 km od vjezdu do města Rokycany. Ve směru od Plzně se před nadjezdem nachází dlouhý třípruhový úsek v klesání směrem k nadjezdu. Komunikace je zde s asfaltovým povrchem v místě nadjezdu dvoupruhová. Směrové vedení komunikace je tvořeno podélnými čárami a směrovými sloupky. Nadjezd byl v nedávné době rekonstruován v souvislosti s rekonstrukci železniční tratě. Poloměry směrových oblouků neodpovídají návrhové rychlosti. Okolí komunikace tvořeno lesy. Rychlost v úseku není omezena dopravním značením.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 18x; 5 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

·         Obnova povrchu vozovky, zvýšení protismykových vlastností vozovky

·         Snížení maximální dovolené rychlosti

·         Doplnění vodících tabulí + SDZ (IP18a)

·         Výměna svodidel a jejich propojení v okolí mostu

Diskuze k tomuto místu:

Radek Šíma, provozně výrobní ředitel, Správa a údržba silnic Plzeňského kraje řekl, že výměna svodidel v tomto úseku je již naplánována v plánu oprav ještě v letošním roce 2017. Těsně před Dopravní konferencí byly také na most dodatečně namontovány směrové sloupky modré barvy.

Ing. Jaroslav Mecl zásadně nesouhlasil, aby se takovéto úseky řešily omezováním rychlosti. Řidič musí vědět, do jakého prostoru najíždí. Modrá protismyková úprava by zde byla v pořádku. Do oblouky by se měly umístit 3 – 4 zkrácené směrovací desky Z3.

Ing. Zora Šachlová doplnila, že by zde měl řidič dostat informaci dopravním značením o možném namrzání mostní konstrukce.

Ing. Pauk doplnil, že úsek je z obou stran označen výstražným dopravním značením A24 Náledí. Ing. Pauk dále polemizoval nad osazením dopravního značení maximální dovolená rychlost 50 km/hod, kdy se velmi často setkává s názory, že řidiči nedokáží objektivně sami vyhodnotit jakou rychlostí mají v úseku jet a toto omezení dovolené rychlosti jim jakousi informaci dává.

Přechod pro chodce na ulici Jablunkovské v Třinci – aktuální stav
Přechod pro chodce na ulici Jablunkovské v Třinci – aktuální stav
Přechod pro chodce na ulici Jablunkovské v Třinci – navržené opatření na Dopravní konferenci
Přechod pro chodce na ulici Jablunkovské v Třinci – navržené opatření na Dopravní konferenci
Přechod pro chodce na ulici Jablunkovské v Třinci – navržené opatření na Dopravní konferenci
Přechod pro chodce na ulici Jablunkovské v Třinci – navržené opatření na Dopravní konferenci
Nadjezd na silnici II/605 u Rokycan – navržené opatření na Dopravní konferenci
Nadjezd na silnici II/605 u Rokycan – navržené opatření na Dopravní konferenci

Směrový oblouk na silnici I/26 u Meclova-Březí

Jedná se o směrový oblouk malého poloměru na dvoupruhové komunikaci I/26 v extravilánu u obce Meclov a její části Březí. Směrový oblouk navazuje na přímé úseky a tvoří překvapivý prvek trasy. Poloměr směrového oblouku odpovídá návrhové rychlosti 70 km/h a vychází z historického trasování komunikace. Danému úseku předchází přímější úseky v otevřené krajině. Směrový oblouk pak prochází skupinou stromů. Směrové vedení trasy komunikace je pomocí vodících čar, střední dělící čáry a směrových sloupků. Rychlost v úseku není omezena dopravním značením. Na směrový oblouk je upozorněno výstražným dopravním značením A1a, b. Předjíždění je v úseku omezeno plnou dělící čárou.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 33x; 1 osoba usmrcena, 1 osoba těžce zraněna a 15 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

·         Přeložka komunikace

·         Rozšíření komunikace ve směrovém oblouku

·         Ověření protismykových vlastností vozovky PVV -> případné opatření bezpečnostní protismykovou úpravou BPÚ

·         Snížení dovolené rychlosti

Diskuze k tomuto místu:

Michal Syřínek vedoucí provozního úseku ŘSD, Správa Plzeň řekl, že toto místo se začátkem roku 2017 objevilo ŘSD ve výčtu nehodových míst v rámci shluků nehod. ŘSD na toto již reagovalo a zadalo zpracování bezpečnostní inspekce této lokality. Výsledky inspekce budou někdy v průběhu června 2017. Co se týká změření protismykových vlastností vozovky, které zde již také bylo provedeno, to zde vychází na stupeň 3, tzn. dobře. ŘSD se zde po zpracování bezpečnostní inspekce chce zaměřit nejdříve na nějaké rychle realizovatelné opatření nízkonákladovou úpravou a pak následně připraví i opatření dlouhodobějšího investičního charakteru.

Ing. Zora Šachlová řekla, že z fotografií je patrné, že by zde mohlo docházel k nadnášení vozidelpřesně v místě vrcholového oblouku. Na jedné z představených fotografií bylo také vidět, že zde není dostatečný rozhled. Pokud by zde byla možnost rozšířit komunikaci, měla by se rozšířit o alespoň metrový střední dělící pás, kterým by byly od sebe jízdní pruhy v kritickém oblouku odděleny.

Ing. Jaroslav Mecl doplnil, že by se zde ve směrovém oblouku měly doplnit směrovací desky Z3 v retroreflexním provedení, tak aby by byly viditelné z obou stran směrového oblouku. S rozšířením vozovky o střední dělící pás Ing. Mecl souhlasil. Řidič by na vzdálenost dosvitu dálkových světel a na 8 vteřin jízdy měl vidět prvek komunikace (v tomto případě směrový oblouk), který následuje a na který bude muset reagovat. Osazení dopravního značení omezujícího rychlost je i v tomto případě sporné. Když tak by se zde mělo osadit dopravní značení IP05 Doporučená rychlost.

Směrový oblouk na silnici I/26 u Meclova-Březí - aktuální stav
Směrový oblouk na silnici I/26 u Meclova-Březí – aktuální stav
Směrový oblouk na silnici I/26 u Meclova-Březí – navržené opatření na Dopravní konferenci
Směrový oblouk na silnici I/26 u Meclova-Březí – navržené opatření na Dopravní konferenci

Dále následovala prezentace projektu Výmoly.cz – Petr Čaník (Novinky projektu Výmoly.cz).

Taktéž bylo účastníkům promítnuto i krátké prezentační video „Ocel“ generálního partnera konference ArcelorMittal Ostrava a.s.


Jako poslední se s prezentací představila společnost DEKRA CZ – Martin Bednář, DiS. (Dopravní nehody vlivem snížené viditelnosti).

I TYTO PREZENTACE SI MŮŽETE STÁHNOUT A PROHLÉDNOUT V SEKCI „KE STAŽENÍ“.


Závěrem celé Dopravní konference s BESIPEM & Fondem zábrany škod byli vylosováni dva účastníci, kterým pořadatel konference věnoval upomínkové předměty a jeden účastník, kterému společnost DEKRA CZ věnovala poukaz na kurz bezpečné jízdy na polygonu.