POD ZÁŠTITOU PREZÍDIA DOPRAVNÍ POLICIE ČR

Dopravní konference

Kraj Vysočina 2016

4. ročník Dopravní snídaně s BESIPEM pro Kraj Vysočinu se uskutečnil 16. 11. 2016 v EA Business Hotelu Jihlava. Dopravní snídaně pro Kraj Vysočinu se letos zúčastnilo zhruba 60 osob z řad odborníků na bezpečnost na komunikacích, správců a vlastníků komunikací, zástupců měst a obcí, Policie ČR a jiných institucí. Ostatně záštitu k letošní Dopravní snídani udělili mimo jiné iMUDr. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina a PaedDr. Ing. Rudolf Chloupek, primátor města Jihlavy.


BESIP  – Ing. Martin Farář

V úvodu byl představen vývoj usmrcených a těžce zraněných v ČR oproti předpokladu Národní strategie bezpečnosti silničního provozu (NSBSP). V loňském roce v ČR zemřelo na komunikacích 660 osob. Předpoklad NSBSP byl 505 usmrcených. Ani zdaleka se tedy nepodařilo naplnit cíl NSBSP v počtu usmrcených osob na našich komunikacích.

Nejvyšší nárůst počtu usmrcených v loňském roce byl u chodců, spolucestujících a dětí. V loňském roce na našich komunikacích zemřelo 18 dětí. Proto, aby se situace zlepšila, vytvořil BESIP pro rok 2016 ucelenou řadu výukových materiálů pro dopravní výchovu pro MŠ až ZŠ. Dále pro II. stupeň ZŠ vytvořil BESIP s Asociací záchranný kruh animované výukové spoty, kde je např. i speciální díl věnovaný správnému chování na železničním přejezdu.

V roce 2015 spustil BESIP kampaň „Děláš to taky“. Je to kampaň zaměřená na hodnotový systém. Záměrem bylo poukázat na chybné chování rodičů a dospělých, které děti považují za správné, a proto ho po dospělých opakují.

Další projekt BESIPu – Myšák Bertík a pan B úspěšně absolvoval 22 vystoupení po celé ČR. Tento projekt získal pro rok 2016 záštitu i Světové zdravotnické organizace.

BESIP taktéž vyvíjí aktivity pro motocyklisty zaměřené na základní znalosti jemného ovládání motocyklů, od skútru až po velké motorky. Včetně rozdílu chování motocyklu a čtyřkolky.

Další kampaní spuštěnou v minulém roce byla kampaň „Vidíme se?“. V loňském roce zemřelo na našich komunikacích 72 chodců, kteří nebyli vidět. Proto se BESIP snaží zaměřit také na chodce.

Vznikly taktéž pro letošní ročník série 3 videí s názvem „Nehodové lokality“. Jsou to videa pro motocyklisty s popisem nehodové lokality a s důrazem na bezpečnost motocyklisty, předvídání a nepodceňování situace.

Další částí prezentace byl nový bodový systém. Hlavní cíle nového bodového systému jsou:

– Zvýšit bezpečnost silničního provozu a snížení počtu smrtelných nehod.

– Přísnější postih závažných porušení pravidel silničního provozu, která způsobují dopravní nehody s nejtěžšími následky.

– Férový a přehledný systém pro řidiče.

Dále byly představeny plánované činnosti Ministerstva dopravy k železničním přejezdům v roce 2016:

  • Sekvenční sklápění závor – obavy z průjezdu stylem “esíčko”.
  • 2 typy laserových detektorů překážek (SICK a LIDAR) – 2 úseky (Kostěnice – Pardubice, Grygov – Olomouc).
  • Testování detektoru na bázi 3D infrakamery.
  • Definice provozních stavů, ve kterých bude probíhat detekce překážek.
  • Testovací provoz detektorů – max. 1 rok, bezpečnost a spolehlivost, zvláště za silného deště, námrazy či mlhy. Vliv znečištění optiky.
  • Nasazení inteligentních kamerových systémů pro detekci vjetí na přejezd ve výstraze (ale i např. zastavení vozidla) – automatické generování výstupů pro přestupkové řízení (jednání PČR a ÚOOÚ).
  • Školení řidičů profesionálů.
  • Doplnění vybraných železničních přejezdů (cca 60) o závory – rok 2016 příprava prvních 30.
  • Dalších cca 100 přejezdu je analyzováno pro případné úplné zrušení.
  • Kooperativní systémy – daleká budoucnost

Centrum dopravního výzkumu v.v.i. – Ing. Jindřich Frič

Prezentace začala úvodními statistikami usmrcených a těžce zraněných na našich komunikacích. Počet usmrcených překročil stanovený předpoklad NSBSP o 31% (počet usmrcených do 24 hodin), resp. 35 % (počet usmrcených do 30 dní).  Oproti stanoveným předpokladům NSBSP  zemřelo v letech 2012 – 2015 o 255 osob více. Počet těžce zraněných byl oproti předpokladu o 136 osob nižší.

CDV zavedlo ukazatel závažnosti nehod (UZN). UZN = 4x počet usmrcených osob + počet těžce zraněných osob v daném roce. Ukazatel závažnosti nehod byl v roce 2015 v ČR o 10 % vyšší oproti předpokladu.

Vývoj počtu usmrcených v VYS
Vývoj počtu usmrcených v VYS
Vývoj počtu těžce zraněných v VYS
Vývoj počtu těžce zraněných v VYS

Celospolečenská ztráta z nehodovosti v Kraji Vysočina za rok 2015 je předběžným výpočtem stanovena téměř na 3 miliardy Kč!

Slabá místa Kraje Vysočina – Počet usmrcených a těžce zraněných osob na 1.000 km komunikace v roce 2015:

Závažné následky nehod dle druhu komunikací
Závažné následky nehod dle druhu komunikací

Slabá místa Kraje Vysočina – Závažné následky na silnicích I. tř. v Kraji Vysočina dle druhu nehody:

      ·         srážky s jedoucím vozidlem převážně mimo obec,

      ·         srážky s pevnou překážkou v obci i mimo obec,

      ·         srážky s chodcem v obci i mimo obec.

Dále byla prezentace zaměřena na srážky s pevnou překážkou v Kraji Vysočina ….

Srážka s pevnou překážkou
Srážka s pevnou překážkou
Srážky s pevnou překážkou
Srážky s pevnou překážkou

… a na srážky s vlakem v Kraji Vysočina, z čehož vyplývají i slabá místa Kraje Vysočina dle druhu nehody.

Srážka s vlakem
Srážka s vlakem

Srážky s vlakem:

Při srážkách s vlakem v roce 2015 v Kraji Vysočina:

      ·         nebyla žádná osoba usmrcena,

      ·         2 osoby byly těžce zraněny.

V kraji Vysočina bylo sice v roce 2015 dosaženo snížení počtu usmrcených i těžce zraněných oproti roku 2014, ale tyto počty jsou stále vyšší než vytýčený předpoklad. 
Počet usmrcených je vyšší než ve výchozím roce 2009.

PROTO JE NEZBYTNÉ:

     ·         Vytvořit podmínky pro zřízení pozice krajského manažera BESIP ve všech aktivitách, které jsou v kompetenční působnosti Krajského úřadu nebo mohou být zajištěny jinými subjekty,

     ·         postupně připravovat zřízení specializovaného útvaru na úrovni kraje, který by se problematikou bezpečnosti systémově zabýval,

     ·         zajistit přiměřené financování aktivit včetně prostředků z jiných zdrojů, např. SFDI, FZŠ, EF…,

     ·         revidovat „Koncepci Bezpečnosti silničního provozu Kraje Vysočina“ a zapojit do její realizace veškeré dotčené subjekty,

     ·         široce publikovat Koncepci jako návod pro ochranu zdraví a životů občanů na silnicích,

     ·         zajistit průběžné odborné konzultace k řešení bezpečnostních opatření,

     ·         konkrétní aktivity zintenzivnit v oblastech zaměřených na dílčí cíle, jejichž plnění je neuspokojivé, zejména na zranitelné účastníky provozu a na kritická místa.


Policie ČR – kpt. Ing. Zbyněk Augustin

Úvod této prezentace byl zaměřen na statistiku nehodovosti v Kraji Vysočina.

Dále byla prezentace zaměřena na představení nejtragičtějších dopravních nehod v Kraji Vysočina.

V poslední části této prezentace pak byly zmíněny preventivní projekty a akce Policie ČR:

      ·         Zebra se za tebe nerozhlédne

      ·         Řídím, piju nealko pivo

      ·         Viditelnost chodců

      ·         Reflexní vesty pro spolujezdce

      ·         Bezpečně za volantem – péče o zrak


RSE Project s.r.o. – Ing. Petr Bilý – Zhodnocení vývoje opatření na rizikových místech z DS 2014 a 2015

Napojení silnice II/360 s ulicí Třebíčskou ve Velkém Meziříčí – opatření se realizovalo

Napojení silnice II/360 s ulicí Třebíčskou ve Velkém Meziříčí – stav listopad 2016
Napojení silnice II/360 s ulicí Třebíčskou ve Velkém Meziříčí – stav listopad 2016

V roce 2015 bylo toto místo řešeno Městem Velké Meziříčí ve spolupráci s obcí Oslavice. Zadalo se zpracování studie křižovatky, kterou následně zhodnotil bezpečnostní auditor pozemních komunikací. V srpnu 2016 byly provedeny úpravy plynoucí ze studie (posunutí a zvýraznění SDZ, obnova VDZ, výstavba ostrůvků z plast. obrubníků). Instalaci baliset bezpečnostní auditor nedoporučil. Nyní by mělo probíhat sledování a vyhodnocování vývoje dopravní nehodovosti, zda jsou instalovaná opatření účinná.

Ing. Radovan Necid, starosta Města Velké Meziříčí, k tomuto místu doplnil, že hned druhý den po instalaci opatření se v místě stala dopravní nehoda. Nicméně řidič, který nehodu způsobil, měl za autem přívěsný vozík a rychlost průjezdu křižovatkou neodhadl. Ing. Necid přislíbil, že město bude skutečně nehodovost u této křižovatky sledovat a vyhodnocovat.


Křižovatka silnic I/34 x I/37 Ždírec nad Doubravou – opatření se realizovalo

Křižovatka silnic I/34 x I/37 Ždírec nad Doubravou – stav listopad 2016
Křižovatka silnic I/34 x I/37 Ždírec nad Doubravou – stav listopad 2016

V roce 2014 byla pro křižovatku zpracována bezpečnostní inspekce. V roce 2015 spolupracovalo Město Ždírec nad Doubravou s ŘSD na opatřeních u této křižovatky. Stavební úpravy byly vyloučeny z důvodu přísných hlukových norem, které by se v případě stavebních úprav ještě zvýšily a byly by nesplnitelné. V případě stavebních úprav by se zde pravděpodobně musela vybudovat i protihluková stěna. Proto padlo rozhodnutí na osazení této křižovatky světelným signalizačním zařízením SSZ. Hledala se finanční částka na osazení SSZ. Nakonec na osazení SSZ přispěl Státní fond dopravní infrastruktury SFDI. Na podzim 2016 došlo k realizaci osazení SSZ a na následné uvedení SSZ do provozu.

Starosta Města Ždírec nad Doubravou Jan Martinec poděkoval všem, kteří se zasadili o to, že křižovatka je světelně řízená. Město a řidiči si od tohoto opatření slibují významný pokles počtu dopravních nehod v této křižovatce, které v minulých letech byly zcela běžné. V minulosti SFDI nemohlo poskytovat příspěvek na SSZ, ale to se změnilo. Velké díky proto právě patří i Ing. Havlíčkovi a Ing. Hořelicovi ze SFDI a také náměstkovi ministra dopravy Tomáši Čočkovi. Pan starosta dále řekl, že dobrá věc se podařila realizovat, za což děkuji i Dopravní snídani protože právě i osobní kontakt na Dopravní snídani také hodně přispěl. Díky patří také ŘSD a Ing. Osinovi.


Křižovatka silnic II/152 a II/408 v Jemnici – opatření se realizovalo

Křižovatka silnic II/152 a II/408 v Jemnici – stav listopad 2016 (těsně před dokončením realizace opatření)
Křižovatka silnic II/152 a II/408 v Jemnici – stav listopad 2016 (těsně před dokončením realizace opatření)

V roce 2015 se jako opatření zvolila obdobná varianta řešení, která se navrhovala na Dopravní snídani, tedy přestavba křižovatky na kolmé napojení, při kterém ve zbylém prostoru vznikne i 9 parkovacích stání. V roce 2015 bylo vydáno územního rozhodnutí, v roce 2016 pak stavební povolení. Aktuálně v listopadu 2016 probíhala realizace stavby s termínem dokončení stavby do konce listopadu 2016.

K tomuto místu se nikdo z přítomných na Dopravní snídaní dále nevyjádřil.


Křižovatka silnic II/351, III/35116 ul. U Kuchyňky a MK ul. U Obůrky, Třebíč – opatření se realizovalo

Křižovatka silnic II/351, III/35116 ul. U Kuchyňky a MK ul. U Obůrky, Třebíč – stav listopad 2016
Křižovatka silnic II/351, III/35116 ul. U Kuchyňky a MK ul. U Obůrky, Třebíč – stav listopad 2016

V roce 2015 Město Třebíč nechalo zpracovat studii křižovatky. Projektant, který studii zpracoval, nedoporučil přestavbu na okružní křižovatku ani úpravu osazením SSZ (špatný rozjezd vozidel do kopce a brždění vozidel z kopce hlavně v zimních měsících). Na konci roku 2015 tedy proběhla částečná stavební úprava rozšíření komunikace, obnova VDZ a SDZ. Další úpravy jako např. přetrasování komunikace na horizont a tam následně výstavba okružní křižovatky zatím nejsou v plánu. Co se týká dopravní nehodovosti po realizaci opatření tedy v období leden 2016 – září 2016, tak se zde stala 1 dopravní nehoda evidovaná Policií ČR – bez následků na zdraví osob (srážka ze zadu u přechodu pro chodce).

Vladimír Malý, místostarosta Města Třebíč potvrdil, že město tuto křižovatku upravilo a zlepšilo u ní rozhledové poměry. V současné době je uzavřeno jedno rameno křižovatky, protože je uzavřen Podklášterský most. Z tohoto důvodu je nyní situace v křižovatce trošku klidnější. V minulosti dopravních nehod v křižovatce bylo daleko více. Jsou to ale drobnější nehody typu „pomačkané plechy a rozbité reflektory“. Konečné řešení křižovatky je jediné a to přetrasování křižovatky na horizont, což by bylo finančně velmi náročné. Projektant tedy díky slonu křižovatky nedoporučuje ani osazení SSZ ani přestavbu na okružní křižovatku. Velmi často zde také jezdí autobusy městské dopravy a právě v zimních podmínkách by jak okružní křižovatka v současném místě křižovatky, tak SSZ dělaly problémy. Úpravami se stav trošku vylepšil, ale není to řešení, které by problém odstranilo úplně.


Křižovatka silnic II/129 a II/347 a MK v Humpolci – opatření se připravuje

Křižovatka silnic II/129 a II/347 a MK v Humpolci – stav listopad 2016
Křižovatka silnic II/129 a II/347 a MK v Humpolci – stav listopad 2016

V roce 2015 Město Humpolec zadalo zpracování studie, kterou poskytlo Kraji Vysočina. Ze studie vyplynuly 2 varianty řešení, obě k přestavbě na okružní křižovatku. V roce 2017 se pak předpokládá zpracování projektových dokumentací k DUR a DSP. Předpoklad realizace stavby je v roce 2018.

K tomuto místu se nikdo z přítomných na Dopravní snídaní dále nevyjádřil.


Křižovatka silnic I/23 a I/38 (Kasárna) – opatření se připravuje

Křižovatka silnic I/23 a I/38 (Kasárna) – stav listopad 2016
Křižovatka silnic I/23 a I/38 (Kasárna) – stav listopad 2016

V roce 2014 ŘSD zadalo zpracování studie křižovatky, z níž vyplynulo řešení přestavbou na okružní křižovatku. V roce 2015 došlo ke zpracování projektové dokumentace DUR. V roce 2016 bylo vydáno územního rozhodnutí a probíhalo zpracování projektové dokumentace DSP současně s výkupy potřebných pozemků. V roce 2017 nebo 2018 se pak předpokládá realizace stavby. V rámci stavby okružní křižovatky dojde i ke zbourání sousední nemovitosti.

K tomuto místu se nikdo z přítomných na Dopravní snídaní dále nevyjádřil.


Křižovatka silnic II/351 a II/401 u obce Slavičky – opatření se připravuje

Křižovatka silnic II/351 a II/401 u obce Slavičky – stav listopad 2016
Křižovatka silnic II/351 a II/401 u obce Slavičky – stav listopad 2016

V roce 2015 probíhala předběžná diskuze kolem řešení křižovatky. V roce 2016 probíhá příprava rekonstrukce silnice II/351 ve dvou etapách. I. etapa bude v úseku Třebíč – Třebenice a II. etapa v úseku Třebenice – Dalešice. Jsou zpracovány projektové dokumentace DUR a DSP a nyní probíhá územní řízení. V roce 2017 se pak předpokládá realizace stavby včetně úpravy této křižovatky, která zůstane průsečnou. Mělo by také dojít ke zrušení BUS zastávek u křižovatky a s tím souvisejícího přechodu pro chodce.

K tomuto místu se nikdo z přítomných na Dopravní snídaní dále nevyjádřil.


Obchvat Havlíčkova Brodu – opatření se připravuje

Současný průjezd Havlíčkovým Brodem, silnice I/38 – stav listopad 2016
Současný průjezd Havlíčkovým Brodem, silnice I/38 – stav listopad 2016
Plánovaný obchvat Havlíčkova Brodu
Plánovaný obchvat Havlíčkova Brodu

V roce 2015 bylo k obchvatu Havlíčkova Brodu vydáno územní rozhodnutí a začal výkup potřebných pozemků v trvalém záboru. V roce 2016 pokračují výkupy pozemků. V roce 2017 se předpokládá vydání stavebního povolení a vypsání výběrového řízení na dodavatele stavby. V roce 2018 je pak předpoklad zahájení stavby.

K tomuto místu se nikdo z přítomných na Dopravní snídaní dále nevyjádřil.


Křižovatka silnice II/352, ul. Průmyslové a Heroltické, Jihlava – opatření se připravuje

Křižovatka silnice II/352, ul. Průmyslové a Heroltické, Jihlava – stav listopad 2016
Křižovatka silnice II/352, ul. Průmyslové a Heroltické, Jihlava – stav listopad 2016

V roce 2015 Dopravní komise města Jihlavy doporučila Radě města změnu přednosti v jízdě, což bylo Radou schváleno. Na konci roku 2015 zde došlo alespoň k prořezání zeleně v okolí křižovatky a tím se zlepšily rozhledové poměry. V roce 2016 proběhla příprava projektu na změnu přednosti v jízdě, jejíž realizace se předpokládá v roce 2017.

K tomuto místu se nikdo z přítomných na Dopravní snídaní dále nevyjádřil.


Napojení ulice Poříční na ulici Vrchovecká ve Velkém Meziříčí – místo se zatím neřeší

Napojení ulice Poříční na ulici Vrchovecká ve Velkém Meziříčí – stav listopad 2016
Napojení ulice Poříční na ulici Vrchovecká ve Velkém Meziříčí – stav listopad 2016

Místo zatím není řešeno. Město Velké Meziříčí bude v roce 2017 rekonstruovat jiný most, který je v horším stavu.

Na Dopravní snídani se v minulých letech navrhovala tato opatření:

      ·         prověření dalších možností výjezdu z ulice Poříčí přes ulici Bezděkov,

      ·         zjednosměrnění a propojení s ulicí Moráňská s prvky zklidnění,

      ·         případná přestavba napojení.

Ing. Radovan Necid, starosta Města Velké Meziříčí, k tomuto místu řekl, že most je zde ve vlastnictví Kraje Vysočina. Druhý zmiňovaný most u Oslavy u pošty, který je v horším stavu a musí se opravit dříve je také ve vlastnictví Kraje Vysočina. Z tohoto důvodu Město Velké Meziříčí čekají v příštím roce velké dopravní komplikace, protože silnice II/602 bude opět přerušena. Most u tohoto místa je ale v dobrém stavu. Město Velké Meziříčí se v minulosti s tímto místem pokusilo něco dělat. Město např. oslovilo studenty, kteří by zde provedli nějakou studii a ověřili by statiku mostu, tak aby se zábradlí mostu mohlo zbourat, nicméně zbourání zábradlí nejde. Město ve spolupráci s Krajem Vysočina plánuje tento most opravit, ale zatím se nedá říci termín opravy. Naštěstí se zatím v poslední době v této lokalitě žádná vážná dopravní nehoda nestala. Nebezpečné místo to ale pořád je. V křižovatce je umístěno dopravní zrcadlo, které v letních měsících snad funguje. V zimě je to ale horší. Situace se vyřeší, až Krajský úřad nechá most opravit. Zatím se ale na opravu čeká.


RSE Project s.r.o. – Ing. David Pauk – Opatření ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu v kraji

Křižovatka silnic II/360 a II/351 v Třebíči

Jde o intravilánovou křižovatku silnic II/351 ul. Hrotovická a II/360 ul. Spojovací ve městě Třebíči. Je to styková křižovatka tvaru „T“. Přednost v jízdě je upravena dopravními značkami. Hlavní pozemní komunikace vede v přímém směru a to ve směru Třebíč – Dukovany. Vedlejší komunikace silnice II/360 vede ve směru Třebíč – Moravské Budějovice.

Jde o kolizní místo dopravně významné křižovatky a to především v době dopravních špiček a v době, kdy je touto křižovatkou vedena objízdná trasa. Křižovatka je standardního tvaru, přehledná, dostatečně vyznačená dopravními značkami, ale v době dopravních špiček dochází ke vzdouvání dopravy na silnici II/360 ul. Spojovací, neboť souvislý proud vozidel jedoucí po hlavní komunikaci Třebíč – Dukovany neumožní odbočení vozidel vlevo. Řidiči této situaci předchází tak, že záměrně odbočí vpravo a za křižovatkou se na silnici II/351 otáčí do protisměru. Tím dochází ke kolizním situacím a dalšímu zahlcování křižovatky. Rozhledové poměry na křižovatce jsou dobré.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2010: 7x; 5 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

      ·         Přestavba křižovatky (okružní)

      ·         Instalace SSZ

Por. Ing. Pavel Roudenský z Dopravního inspektorátu Třebíč k této křižovatce řekl, že tato křižovatka je v Třebíči jednou z nejvýznamnějších, co se týká intenzit dopravy a zatížení, jelikož se nachází na křížení dvou silnic II. třídy. Je to jedna z hlavních dopravních tepen vedoucích do Třebíče. Je to jediná možná trasa pro nákladní vozidla jedoucí směrem na Znojmo. Velkým problém je zde také to, že je zde přímý tah na Elektrárnu Dukovany. Dochází zde ke vzdouvání dopravy ve směru hlavního proudu. Je zde velký problém při odbočení z ulice Spojovací na silnici II/351. Dochází zde k rizikovému chování řidičů, protože nečekají na možnost odbočení vlevo. Odbočují vpravo, najedou na hlavní směr na Dukovany a na nejbližším možném místě se otáčejí, což vytváří další kolizní situace a dochází tak k dalšímu plnění větve od Dukovan. Návrhy na řešení už byly vzneseny opakovaně, bohužel se s ulicí Spojovací do budoucna uvažuje jako s trasou budoucího plánovaného obchvatu města Třebíče. Nicméně por. Roudenský je toho názoru, že tato křižovatka by se měla vyřešit dříve, než se obchvat začne budovat. Řešení okružní křižovatkou se pro Policii jeví jako vhodné už i z toho pohledu, že se bude jednat o zklidňující prvek na vjezdu do intravilánu obce. Intenzity jednotlivých větví jsou takřka srovnatelné a okružní křižovatka by zde situaci zlepšila.

Vladimír Malý, místostarosta Města Třebíč doplnil, že tato křižovatka v Třebíči je velmi problematická. Tato křižovatka ale není ve vlastnictví města. Město Třebíč má v úmyslu požádat Státní fond dopravní infrastruktury SFDI o financování inteligentního světelného signalizačního zařízení SSZ. Toto by situaci asi nevyřešilo, jen by bylo spravedlivější k řidičům jedoucím z vedlejší větve, aby se snadněji dostali na hlavní komunikaci. Řešení okružní křižovatkou se zde samozřejmě nabízí, nicméně, jak už bylo řečeno, ulice Spojovací je výhledově zahrnuta do obchvatu města Třebíče. Krajský úřad tudíž k řešení okružní křižovatkou nebyl nakloněn, protože finanční částka potřebná k přestavbě na okružní křižovatku je daleko vyšší než na světelné signalizační zařízení SSZ.

Ing. Hana Strnadová, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina se vyjádřila, že Krajský úřad v minulých 2 letech investoval nemalé finanční prostředky do rekonstrukce komunikace II/360, včetně investice do zbudování levých odbočovacích pruhů.V současné době Krajský úřad považuje tento stav za standardní a neuvažuje o dalších opatřeních (i v souladu s tím, že křižovatka bude jednou navázána na obchvat Třebíče). V tuto chvíli se zde řidiči se situací musí srovnat. SSZ, které by zde problém částečně řešilo, by se zde ale umístit dalo. Krajský úřad zde nesouhlasí s vybudováním okružní křižovatky, nevidí to jako budoucí řešení.

Křižovatka silnic II/360 a II/351 v Třebíči – aktuální stav
Křižovatka silnic II/360 a II/351 v Třebíči – aktuální stav
Křižovatka silnic II/360 a II/351 v Třebíči – navržené opatření na Dopravní snídani
Křižovatka silnic II/360 a II/351 v Třebíči – navržené opatření na Dopravní snídani
Křižovatka silnic II/360 a II/351 v Třebíči – aktuální stav
Křižovatka silnic II/360 a II/351 v Třebíči – aktuální stav
Křižovatka silnic II/360 a II/351 v Třebíči – navržené opatření na Dopravní snídani
Křižovatka silnic II/360 a II/351 v Třebíči – navržené opatření na Dopravní snídani

Železniční přejezd P3836 na silnici II/392 v Kralicích nad Oslavou

Jde o železniční přejezd P3836 se dvěma kolejišti na silnici II/392 v Kralicích nad Oslavou, zabezpečený závorami, ale pouze zvonkem přejezdového zabezpečovacího zařízení.

Na tomto železničním přejezdu je nehodovost sice bez zranění, ale k nájezdu na přejezd dochází vlivem toho, že řidič prostě zvonek neslyší. Zvuk zvonku samozřejmě předbíhá o určitý čas závoru. K nehodám dochází tak, že řidiči zejména nákladních aut začnou vjíždět na přejezd po přeslechnutí zvonku, ale následně se začnou sklápět závory.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2010: 9x; bez následků na zdraví osob.             

Navržená opatření:

      ·         Instalace světelného PZZ i se závorami

Por. Ing. Pavel Roudenský z Dopravního inspektorátu Třebíč řekl, že tento železniční přejezd je nebezpečný pro řidiče nákladních vozidel tím, že neslyší zvukové výstražné zařízení sklápějících se závor a projíždí přejezd v okamžiku, kdy se začnou sklápět závory a dochází tak k poškozování břeven závor. Riziko střetu s kolejovým vozidlem zde je, protože řidiči vjíždí na železniční přejezd v okamžiku, kdy už tam drážní vozidlo může jet. V současné době je již na železniční přejezd zpracováván projekt, kdy by měl být přejezd zabezpečen světelnou signalizací. Tím by se zde snad měly problémy odstranit. Pro doplnění por. Roudenský řekl, proč Policie ČR vybrala právě tento přejezd jako rizikový pro Dopravní snídani. Ve směru od extravilánu je odbočka vpravo, kde spousta řidičů hlavně místních, kteří situaci znají a vědí, že se dá odbočit vpravo, odbočují vpravo a podjíždějí železniční trať místním podjezdem. Když se tedy u přejezdu vytvoří dlouhá kolona, řidiči najíždějí do protisměru a mezi vozidly se pak snaží odbočit vpravo.  Při tomto zde dochází k rizikovým situacím s vozidly, které jedou v protisměru. Takových rizikových situací je zde poměrně hodně. Jediné řešení je zde osadit přejezd světelnou signalizací, tak aby řidiči kamiónů dostali včasnou informaci, že na přejezd nemají vjíždět a tím se pravděpodobně i zkrátí doba, kdy budou břevna závor sklopena.

Ing. Pavel Šprdlík, náměstek ředitele pro provoz infrastruktury ze SŽDC osvětlil situaci kolem tohoto přejezdu. Nedochází zde k žádným střetnutím s vlakem, protože dokud závory, které jsou obsluhovány ručně ze stanice, nedojdou do krajní polohy, není nastavena vlaková cesta. Tudíž nemůže zde dojít k nějaké mimořádné události. Proto zde dochází „pouze“ k ulomení závorových břemen. Ing. Šprdlík potvrdil informaci, že SŽDC má tento přejezd zařazen do plánů pro příští roky. Výhledově by se přejezd měl upravit někdy v letech 2017 nebo 2018 a bude zde klasické světelné PZZ. Dále Ing. Šprdlík obecně poznamenal, že u železničních přejezdů, které jsou zabezpečeny výstražnými kříži, tak u nich jsou rozhledové poměry zásadní. U přejezdů, které jsou zabezpečeny světelným PZZ, tak rozhledové poměry zásadní až tak nejsou, resp. SŽDC má zcela závazná a jasná pravidla pro omezení rychlosti provozu na železniční trati v případě poruchy PZZ. A tedy ani v případě poruchy PZZ by na přejezdech nemělo docházet k mimořádným událostem. A když už se nějaká mimořádná událost na přejezdu stane je to v 99% případů pochybení na straně řidičů.

Dále bylo ještě doplněno, že převedení dopravy přes zmiňovaný podjezd není možné, protože se jedná o propojení jen v jednom směru pro zemědělské pozemky.

Železniční přejezd P3836 na silnici II/392 v Kralicích nad Oslavou – aktuální stav
Železniční přejezd P3836 na silnici II/392 v Kralicích nad Oslavou – aktuální stav
Železniční přejezd P3836 na silnici II/392 v Kralicích nad Oslavou – navržené opatření na Dopravní snídani
Železniční přejezd P3836 na silnici II/392 v Kralicích nad Oslavou – navržené opatření na Dopravní snídani

Železniční podjezd na silnici I/34 v Pelhřimově

Jde o železniční podjezd na silnici I/34 v Pelhřimově v intravilánu. Trasa komunikace podjezdu je v podobě výškového oblouku údolnicového vydutého, rychlost z obou směrů je 50 km/h. V úseku dochází k náhlému zvednutí hladiny vody pod mostem během velmi krátkého času – při prudkých deštích do jedné minuty. Hladina vody se zvedne natolik, že již není možný průjezd vozidel a silnice se stává nesjízdnou. Pokud se hladina vody začne náhle zvedat, řidič není schopen ze svého pohledu z vozidla rozeznat, jaká výše hladiny ve skutečnosti zde je, zda 5 cm, 10 cm, nebo také 1 metr a více. Současné umístěné dopravní značení neřeší problém spočívající v kanalizaci, která není schopna pojmout vzhledem ke světlosti zatrubnění dešťovou vodu při prudkých deštích. Dopravní značení není pro řidiče vypovídající o situaci a o nebezpečí, které ho čeká. Řidič nedostane dopravním značením žádnou relevantní informaci, aby do úseku nevjížděl a tím zabránil škodám na vozidle. Při příliš vysoké hladině vody by mohlo dojít i k utonutí posádky, zejména dětí, jelikož hladina vody je schopna vystoupat i do 160 cm!!

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2010: 1x; 1 osoba lehce zraněna.

Navržená opatření:

      ·         Upozornění na nebezpečí IP22

      ·         Zajištění odvodnění podjezdu

      ·         Instalace detekčního systému se SSZ

      ·         Instalace PDZ s objízdnou trasou

Pan Ladislav Med, místostarosta Pelhřimova k tomuto místu řekl, tento podjezd byl v minulosti každoročně zatápěn, ale do výše 20- 30 cm vody, takže byl průjezdný. V současné době se rozrostl areál Agrostroje, kde je asi 10 ha zpevněné plochy a všechen svod vody jde do potoka, který je zatrubněn a vede právě pod tímto podjezdem. Sešlo se zde více problémů najednou. Letos kdy byly opravdu velké přívalové deště se tam letos zatopily 2 auta. Proto došlo na schůzku s Krajským úřadem, ŘSD, Policií ČR a projektanty, kdy vzešlo řešení vzniku nové kuriózní značky IP22. Uvidí se, zda tato značka bude smysluplná a zda řidiče dostatečně na nebezpečí upozorní. Dále by se zde měla řešit i světelná signalizace v případě zatopení podjezdu. Současně se bude připravovat investiční záměr k vyřešení odvodnění tohoto místa. S Odbory životního prostředí se také řeší možnost snížení vodní hladiny kaskády rybníků, které jsou v blízkosti podjezdu o 10 cm, které by v případě dešťů byly schopny pojmout více vody.

Železniční podjezd na silnici I/34 v Pelhřimově - aktuální stav
Železniční podjezd na silnici I/34 v Pelhřimově – aktuální stav
Železniční podjezd na silnici I/34 v Pelhřimově – navržené opatření na Dopravní snídani
Železniční podjezd na silnici I/34 v Pelhřimově – navržené opatření na Dopravní snídani
Železniční podjezd na silnici I/34 v Pelhřimově – navržené opatření na Dopravní snídani
Železniční podjezd na silnici I/34 v Pelhřimově – navržené opatření na Dopravní snídani

Úsek silnice II/406 u Kostelce

Jde o úsek silnice II/406 v extravilánu (cca 1,2km) v otevřené krajině. Komunikace je zde dvoupruhová s maximální dovolenou rychlostí 60 km/h. Střídají se zde směrové oblouky a výškové vedení trasy kopíruje okolní terén. V blízkosti komunikace na úrovni nezpevněné krajnice se nacházejí mohutné stromy.

Nebezpečnými vlivy zde jsou pevné překážky u komunikace a nerespektování maximální dovolené rychlosti.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2010: 42x; 1 osoba usmrcena, 7 osob těžce zraněno a 31 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

      ·         Upozornění na nebezpečí IP22

      ·         Odstranění pevných překážek

Ing. Zora Šachlová obecně řekla, že speciálně v Kraji Vysočina se nepřijatelně vysazují aleje v nebezpečné vzdálenosti u komunikací. Nové stromky zatím pevnou překážkou nejsou, ale v budoucnosti, kdy stromy zesílí, tak pevnými překážkami budou. Zaděláváme si tak na budoucí problém. Místo stromů u komunikací by byly daleko vhodnější keře, které netvoří pevnou překážku.  Strom se dá vysadit jinde, než u komunikace a roste rychleji a je nahraditelnější než lidský život. Srážka se stromem je daleko nebezpečnější než srážka s rovnou pevnou překážkou např. zdí, protože při nárazu do stromu působí strom na auto malou plochou a deformační zóna je tak menší.

Úsek silnice II/406 u Kostelce – aktuální stav
Úsek silnice II/406 u Kostelce – navržené opatření na Dopravní snídani (upozornění na nebezpečí značkou IP22)
Úsek silnice II/406 u Kostelce – navržené opatření na Dopravní snídani (upozornění na nebezpečí značkou IP22)

Dále bylo přítomným promítnuto krátké video společnosti ArcelorMittal zaměřené na jejich vyráběné „motosvodidlo“ se zvýšenou ochranou motorkářů. Toto svodidlo má spodní pásnici, která chrání motorkáře před nárazem do sloupku či podjetím svodidla během nehody. Vyvinuto bylo v letech 2008 – 2012 ve spolupráci s univerzitou v Zaragoze a po úspěšných nárazových zkouškách roku 2013 se začalo vyrábět. Nejen, že už se toto svodidlo vyrábí, ale už je osazeno i na prvních úsecích komunikací v ČR a těmi jsou: 140 metrů svodidla v Šebrově (osazení 2013) a 1600 metrů poblíž Pardubic (osazení 2014). V roce 2015 přibyly další úseky, kam se toto svodidlo osadilo (např. úsek silnice I/56 mezi obcemi Ostravice a Bílá). O mnohých dalších osazeních se uvažuje. Video můžete zhlédnout zde


DEKRA CZ a.s. – Ing. Bc. Milan Janda

Tato prezentace byla zaměřena na střety s pevnou překážkou z pohledu řidiče vozidla. Jen v prvním čtvrtletí roku 2015 u nás došlo k 4742 nehodám s pevnou překážkou, při nichž bylo 43 osob usmrceno!

Je potřeba si také uvědomit že se zvyšující rychlostí se snižuje zorné pole řidiče. Např. při rychlosti 40km/hod může být zorný úhel 100-110°, při vyšších rychlostech to může být až jen 40°. Není potřeba stále jezdit rychlostí 40km/hod, ale je potřeba aby řidič při vyšší rychlosti a v menším zorném poli viděl vše podstatné a nepřehlédl např. nějakou dopravní značku. Nejhorší je, když pevná překážka přispěje k dopravní nehodě a pak do ní ještě řidič narazí.

Při nárazu na pevnou nedeformovatelnou překážku při rychlosti 50 km/hod se krátkodobě zvýší hmotnost těla až 60x! To pak znamená, že všechny neupevněné předměty ve vozidle jsou třeba i 60x těžší!

Pokud do sebe narazí auta o stejné hmotnosti při stejné rychlosti 50 km/hod, je to srovnatelné jako když auto narazí při rychlosti 50 km/hod do pevné překážky.

Na konci přednášky pan Ing. Bc. Milan Janda zmínil dvě konkrétní nehody automobilů s pevnou překážkou, u kterých provedl jednoduchou analýzu.


Závěrem celé Dopravní snídaně byl vylosován jeden účastník Dopravní snídaně, který od společnosti DEKRA CZ obdržel poukaz na kurz bezpečné jízdy na polygonu.