5. ročník Dopravní konference s BESIPEM & Fondem zábrany škod se pro Karlovarský kraj uskutečnil 5. 9. 2017 v Hotelu Thermal v Karlových Varech. Opět i v letošním roce byl o konferenci zájem a zúčastnilo se jí na 40 účastníků. Záštitu k Dopravní konferenci udělili mimo jiné hejtmanka Karlovarského kraje Mgr. Jana Vildumetzová a primátor města Karlovy Vary Ing. Petr Kulhánek.
I. blok konference
V tomto bloku se postupně uskutečnily tyto prezentace:
BESIP – Lukáš Hutta (Aktuální kampaně BESIP, revize Národní strategie bezpečnosti silničního provozu – NSBSP).
Policie ČR – por. Ing. Radek Tlačil (Dopravní nehodovost v kraji v roce 2017, nejzávažnější dopravní nehody a priority PČR).
CDV v. v. i. – Mgr. Zuzana Strnadová ((Ne)bezpečnost silnic II. a III. tříd, revize NSBSP 2017 – 2020, Směrnice „Bezpečná infrastruktura“ a její nástroje).
TYTO PREZENTACE SI MŮŽETE STÁHNOUT A PROHLÉDNOUT V SEKCI „KE STAŽENÍ“.
II. blok konference
RSE Project s.r.o. – Ing. Petr Bilý – Zhodnocení vývoje opatření na rizikových místech z Dopravních konferencí v letech 2014 – 2016
U těchto míst z Karlovarského kraje se již v minulosti opatření podařila realizovat:
Opatření k těmto místům bylo podrobněji prezentováno již na loňské konferenci. Podrobnosti k místům naleznete v mapě rizikových míst zde po kliknutí na ikonu místa a název místa.
Úsek silnice II/209 u obce Horní Slavkov
2015 – provedena instalace SDZ Z3 do směrových oblouků a položení nového mikrokoberce.
K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.
Úsek silnice I/20 u Vodné
Červenec 2016 – proběhla obnova povrchu vozovky.
K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.
Úsek silnice I/13 za obcí Stráž nad Ohří – opatření realizováno
Vývoj opatření:
2015, 2016 – položen nový živičný kryt, zvýraznění SDZ upozorňujícího za mokra na nebezpečí smyku, zasypání příkopu podél komunikace většími kameny, čímž vznikla nezpevněná krajnice -> dopravní nehody ale přetrvávaly.
2017 – proběhla realizace proměnlivého dopravního značení PDZ napojeného na meteohlásku, které za nepříznivých klimatických podmínek upozorňuje na nebezpečí smyku a sníží rychlost na 70 km/hod.
Bc. Lukáš Hnízdil, ředitel ŘSD Správy Karlovy Vary doplnil k dotazu z pléna, že příprava stavby přeložky silnice I/13 v úseku Ostrov – Smilov byla přerušena v roce 2010, kdy ŘSD mělo zpracováno investiční záměr projektu. V té době vycházely náklady na stavbu kolem 4 miliard Kč a vzhledem k efektivitě stavby nebyl tento investiční záměr Ministerstvem dopravy ČR schválen. V tuto chvíli se na stavbě přeložky nepokračuje. Pokud by se v budoucnu na stavbě pokračovalo, bude muset být zpracována zcela nová dokumentace EIA. Nedá se ani říci, kdy by v budoucnu mohlo dojít k výstavbě přeložky komunikace I/13 a zda vůbec k ní někdy dojde. ŘSD je schopno nyní řešit problémy na současné komunikaci I/13.
Železniční přejezd P113 na silnici II/213 u Skalné – opatření realizováno
Vývoj opatření:
2016, 2017 – doplněno VDZ, zrcadlo, které zlepšuje rozhledové poměry při vjezdu do křižovatky ve směru od Plesné.
Další úpravy se zatím neplánují (zejména výšková úprava napojení na železniční přejezd).
Z pléna bylo doplněno, že největší problém je zde při odbočování ve směru od Plesné vlevo, kdy odbočující vozidlo dává přednost protijedoucímu vozidlu a nevidí za železniční přejezd, který má zvýšenou niveletu a je možné, že se za něj přijíždějící vozidlo může schovat. Tento největší problém křižovatky zatím vyřešen nebyl.
Ing. Eduard Tržil, náměstek ředitele pro řízení provozu, z Oblastního ředitelství SŽDC Ústí nad Labem řekl, že SŽDC neplánuje žádnou úpravu nivelety této železniční tratě. Důvodem jsou finanční náklady a obrovský zásah do kompletní rekonstrukce tratě.
Krajský úřad Karlovarského kraje o tomto rizikovém místě ví. Padl příslib, že Krajský úřad prověří možnosti, zda by se dalo něco udělat se sousední křižovatkou, co se týká zvýšení nivelety celé křižovatky. Zatím se ale neví, zda to bude technicky možné.
Křižovatka silnic II/191 a II/171 u obce Janovice nad Úhlavou – opatření se připravuje
Vývoj opatření:
2016 – ŘSD nechalo zpracovat bezpečnostní inspekci dálnic a silnic I. tříd v Karlovarském kraji -> vznikl elaborát pro zadání zpracování projektových dokumentací k řešení závad plynoucích z bezpečnostní inspekce.
2017 – proběhla instalace nového ocelového svodidla chránící pilíř podjezdu.
K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.
Úsek silnice II/222 u obce Počerny – opatření se připravuje
Vývoj opatření:
2016 – proběhla údržba -> doplnění směrových sloupků, doplnění dopravního značení Z3, prořezávka zeleně.
Stavební úprava úseku je nereálná z důvodu v budoucnu připravovaného obchvatu Karlových Varů.
2017 – je dokončena projektová dokumentace k:
– položení nového mikrokoberce (do konce r. 2017).
– kácení zeleně po vegetačním klidu (říjen 2017).
– následně úprava SDZ A VDZ.
K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.
Obchvat obce Velká Hleďsebe (Trstěnice – Drmoul) – opatření se připravuje
Vývoj opatření:
2016, 2017 – proběhlo stavební řízení na stavbu silnice I/21 Trstěnice – Drmoul, která navazuje na rizikové místo – Obchvat obce Velké Hleďsebe.
Září 2017 – bude vybrán dodavatel stavby, realizace stavby bude trvat několik let.
Proto byla zpracována u tohoto místa ještě bezpečnostní inspekce a proběhne úprava SDZ a VDZ (říjen 2017).
Bc. Lukáš Hnízdil, ředitel ŘSD Správy Karlovy Vary doplnil informace, že v současné době (září 2017) je vydáno stavební povolení na přeložku silnice I/21 v úseku Trstěnice – Drmoul a současně také probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby. Nicméně aktuálně jeden z uchazečů podal návrh na přezkoumání řízení na úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Počítalo se s tím, že pokud se v září vybere zhotovitel stavby, začne se v říjnu stavět. Bohužel přezkoumáním se bude následná stavba oddalovat a komplikovat. Nyní se nedá říci, zda bude přezkoumání trvat měsíc, nebo půl roku. V současné době je již také na Krajském úřadě podán návrh na stanovení přechodné úpravy silničního provozu v tomto místě (týká se úpravy SDZ a VDZ) a také se již vybírá zhotovitel. V průběhu října 2017 by mělo dojít k realizaci přechodné úpravy.
Úsek silnice pro motorová vozidla, Karlovy Vary – Dvory – opatření se připravuje
Vývoj opatření:
2016 – proběhlo přeznačení na silnici pro motorová vozidla -> snížení dovolené rychlosti na 110 km/hod. Zdá se, že toto snížení rychlosti pomohlo.
Převládají zde nehody se zvěří a s pevnou překážkou -> I. etapa realizace oplocení komunikace je již hotova.
2017 – bude vybrán dodavatel II. etapy oplocení (realizace jaro 2018).
Připravovalo se zde opatření k osazení proměnlivého dopravního značení PDZ -> proběhla dohoda ŘSD a PČR a zatím se zde PDZ nebude instalovat (bude v navazujícím úseku v Karlových Varech).
Probíhají zde ze strany ŘSD zvýšené kontroly vzhledem k rizikovosti místa.
K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.
Úsek silnice II/210 u Kraslic – opatření se připravuje
Vývoj opatření:
2016 – v úseku před Kraslicemi -> položení nového mikrokoberce, instalace SDZ Z3.
2016 – zpracována PD pro úsek od vlečkového žel. přejezdu až po Kraslice -> uvažovala se realizace svodidel -> ta ale není možná, není pracovní prostor pro svodidla, musely by zde být opěrné zdi, což by byla velmi vysoká investice -> v budoucnu se instalace svodidel bude ještě řešit (nejdříve ale proběhne úprava úseku u křižovatky na Oloví).
2017 – probíhá zpracování projektové dokumentace DSP křižovatky na Oloví a úseku po bývalý vlečkový železniční přejezd -> je vydáno územní rozhodnutí, (realizace 2019 nebo 2020).
K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.
Směrové oblouky na silnici I/64 u Hazlova – opatření se připravuje
Vývoj opatření:
2015 – zpracována studie úseku -> oblouky by se měly narovnat.
2016 – proběhlo zjišťovací řízení „malá EIA“ -> výsledek nebyl vstřícný.
Jedná se o významnou nehodou lokalitu v Karlovarském kraji, proto se ŘSD snaží nadále posunout přípravu stavby do další fáze zpracování projektových dokumentací.
2017 – Doplňují se podklady ke zjišťovacímu řízení.
2017 – Realizace stavebních úprav nejdříve za 3 roky -> proto se zde položí BPÚ (podzim 2017) a instaluje proměnlivé dopravní značení PDZ (jaro 2018).
Bc. Lukáš Hnízdil, ředitel ŘSD Správy Karlovy Vary doplnil informace, že příprava stavební úpravy jde hodně pomalu z toho důvodu, že u takovýchto akcí musí správce komunikace zasáhnout do pozemků cizích vlastníků a musí se s nimi majetkoprávně vypořádat, což v rámci naší legislativy není jednoduché. U takovýchto míst se většinou nejdříve zpracuje bezpečnostní inspekce, ze které vyplynou rizika, která je nutné řešit. Následně se zpracuje studie stavby ve 2 až 3 variantách řešení a vybírá se nejvhodnější varianta v rámci ekonomiky a efektivity stavby. Nyní je u tohoto místa vybrána vítězná varianta a je na ní zpracováno oznámení záměru což je tzv. „malá EIA“ – dokumentace vlivu stavby na životní prostředí. Následně probíhá zjišťovací řízení, které u této stavby již probíhá více než rok. V tomto případě se řeší vliv stavby na pozemky chráněné Zemědělským půdním fondem. Proto se zde ještě dodatečně musí vypracovat jiné varianty stavby, i když se již v podstatě ví, že vybraná varianta by měla být definitivní. Po vydání zjišťovacího řízení se zpracuje dokumentace pro územní rozhodnutí a pak bude zahájeno územní řízení. K územnímu řízení jsou mimo jiné nutné souhlasy se stavbou od vlastníku dotčených pozemků. Po vydání územního rozhodnutí se zpracuje dokumentace pro stavební povolení a následně se řeší stavební řízení, ke kterému mimo jiné již musí mít ŘSD pozemky vlastníků, na kterých se stavba realizuje vykoupeny, nebo s nimi musí mít dořešen smluvní vztah. Poté se zpracovává zadávací dokumentace pro realizaci stavby a teprve pak je ŘSD schopno zahájit výběrové řízení na zhotovitele stavby. Toto vše je dlouhodobý proces v rámci naší složité legislativy, kterou je ŘSD povinno podstoupit prakticky u všech stavebních úprav komunikací, které velmi zdržují plánovanou realizaci staveb. O tomto úseku se bude tedy z těchto důvodů hovořit i na příští dopravní konferenci za rok a možná i za dva roky, než realizace stavby pokročí alespoň do fáze stavebního řízení a následné realizace stavby.
Silnice I/64 u Hazlova – pilíře podjezdu – opatření se připravuje
Vývoj opatření:
2016 – ŘSD nechalo zpracovat bezpečnostní inspekci dálnic a silnic I. tříd v Karlovarském kraji -> vznikl elaborát pro zadání zpracování projektových dokumentací k řešení závad plynoucích z bezpečnostní inspekce.
2017 – v Karlovarském kraji je zadáno zpracování projektových dokumentací k řešení pevných překážek v blízkosti komunikací. Prioritou pro ŘSD, Správa Karlovy Vary bylo zatím řešení nevyhovujících sjezdů, pevné překážky v blízkosti komunikací bude ŘSD řešit komplexně v celém Karlovarském kraji v roce 2018 -> budou se instalovat ocelová nebo betonová svodidla, kde nebude pracovní šířka pro umístění svodidel bude snaha o odstranění pevných překážek nebo proběhnou alespoň nátěry pevných překážek apod.
K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.
Silnice I/21 u Žirovic – opěry podjezdu a stromy – opatření se připravuje
Vývoj opatření:
2016 – ŘSD nechalo zpracovat bezpečnostní inspekci dálnic a silnic I. tříd v Karlovarském kraji -> vznikl elaborát pro zadání zpracování projektových dokumentací k řešení závad plynoucích z bezpečnostní inspekce.
2017 – v Karlovarském kraji je zadáno zpracování projektových dokumentací k řešení pevných překážek v blízkosti komunikací. Prioritou pro ŘSD, Správa Karlovy Vary bylo zatím řešení nevyhovujících sjezdů, pevné překážky v blízkosti komunikací bude ŘSD řešit komplexně v celém Karlovarském kraji v roce 2018 -> budou se instalovat ocelová nebo betonová svodidla, kde nebude pracovní šířka pro umístění svodidel bude snaha o odstranění pevných překážek nebo proběhnou alespoň nátěry pevných překážek apod.
2017 – probíhá postupné odstraňování stromů (nyní na I/6 a I/13).
K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.
Silnice I/20 u Toužimi – pilíře nadjezdu – opatření se připravuje
Vývoj opatření:
2016 – ŘSD nechalo zpracovat bezpečnostní inspekci dálnic a silnic I. tříd v Karlovarském kraji -> vznikl elaborát pro zadání zpracování projektových dokumentací k řešení závad plynoucích z bezpečnostní inspekce.
2017 – v Karlovarském kraji je zadáno zpracování projektových dokumentací k řešení pevných překážek v blízkosti komunikací. Prioritou pro ŘSD, Správa Karlovy Vary bylo zatím řešení nevyhovujících sjezdů, pevné překážky v blízkosti komunikací bude ŘSD řešit komplexně v celém Karlovarském kraji v roce 2018 -> budou se instalovat ocelová nebo betonová svodidla, kde nebude pracovní šířka pro umístění svodidel bude snaha o odstranění pevných překážek nebo proběhnou alespoň nátěry pevných překážek apod.
K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.
Silnice I/21 u Střížova – portál velkoplošného DZ – opatření se připravuje
Vývoj opatření:
2016 – ŘSD nechalo zpracovat bezpečnostní inspekci dálnic a silnic I. tříd v Karlovarském kraji -> vznikl elaborát pro zadání zpracování projektových dokumentací k řešení závad plynoucích z bezpečnostní inspekce.
2017 – v Karlovarském kraji je zadáno zpracování projektových dokumentací k řešení pevných překážek v blízkosti komunikací. Prioritou pro ŘSD, Správa Karlovy Vary bylo zatím řešení nevyhovujících sjezdů, pevné překážky v blízkosti komunikací bude ŘSD řešit komplexně v celém Karlovarském kraji v roce 2018 -> budou se instalovat ocelová nebo betonová svodidla, kde nebude pracovní šířka pro umístění svodidel bude snaha o odstranění pevných překážek nebo proběhnou alespoň nátěry pevných překážek apod.
K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.
RSE Project s.r.o. – Ing. David Pauk – Opatření ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu v kraji
Směrový oblouk na silnici II/230 u Chotěnova
Směrový oblouk se nachází na silnici II/230 na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje nedaleko Mariánských Lázní. Oblouk je v úseku, který spojuje Plzeňský kraj s Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary. Směrový oblouk je v klesání ve směru k Plané v místě lomu nivelety. Klesání navazuje na výjezd z obce. Okolí komunikace je zalesněno. Stromy jsou umístěny za hranou podélných příkopů. Za směrovým obloukem ve směru klesání se nachází v blízkosti komunikace vodní plocha rybníka. Komunikace je zde dvoupruhová, rychlost zde není omezena dopravním značením. Na oblouk je upozorněno výstražným značením a vodícími tabulemi Z3. Poloměr oblouku odpovídá rychlosti 50 km/h. Zpevněná krajnice je minimální. V blízkosti oblouku jsou napojeny sjezdy k okolním nemovitostem, ve kterých lze odstavit vozidlo – výjezd zpět na komunikaci je z nich rizikový vzhledem k omezeným rozhledům.
Nebezpečnými vlivy jsou zde: malý poloměr oblouku v lesním úseku v blízkosti vodní plochy a omezený rozhled.
Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 19x; 2 osoby těžce zraněny a 17 osob lehce zraněno.
Navržená opatření:
· II/230 – obchvat Mariánských Lázní
· Ověření protismykových vlastností + následné opatření
· Doporučená rychlost (50 km/hod), odstranění zeleně
· Betonová svodidla do plochy sjezdu
Diskuze k tomuto místu:
Ing. Zora Šachlová doplnila, že všechna opatření navrhovaná Ing. Paukem jsou správná, zejména pak odstranění zeleně na vnitřní straně směrového oblouku. Pokud zde převažují nehody na mokré vozovce, tak to jednoznačně signalizuje na kluzký povrch vozovky a je zde potřeba drsnost vozovky zvýšit. Měly by se zde jednoznačně změřit protismykové vlastnosti vozovky a následně upravit drsnost vozovky.
Z pléna bylo doplněno, že minulý rok proběhla rekonstrukce povrchu vozovky a byl zde položen nový mikrokoberec. Navíc většina nehod zde byla mezi 9. a 12. měsícem v roce, takže to spíš značí na nepřizpůsobení jízdy stavu a povrchu vozovky související i s přechodem počasí z tepla na zimu a řidiči zde zkrátka neumí jezdit. Na návrhy z Dopravní konference, se správce komunikace přislíbil zaměřit (především na protismykové vlastnosti vozovky, doporučenou rychlost a na výjezd vozidel z vedlejší komunikace). Zatím se také neví, jak by se zachovali uživatelé přilehlého letiště, na které vede zmiňovaná komunikace ústící v blízkosti směrového oblouku, pokud by se sjezd na tuto komunikaci zrušil uzavřením např. betonovými svodidly. Na Dopravní konferenci nebylo známo, zda na letiště vede ještě jiný příjezd. Pokud by se naproti výjezdu z vedlejší komunikace směřující k letišti umístilo dopravní zrcadlo, tak by to pravděpodobně nepomohlo, protože vedlejší komunikace ústí v těsné blízkosti směrového oblouku a v tomto případě by už bylo asi lepším řešením vedlejší komunikaci uzavřít svodidly. V minulosti zde také byla v jízdním pruhu ve směru z Mariánských Lázní do Plané hluboká prohlubeň, které se řidiči snažili vyhnout tak, že částí vozidla zasahovali do protisměru. Tento problém byl však již v rámci rekonstrukce odstraněn.
Ing. Jan Lichtneger, ředitel Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje doplnil, že stavební úpravy v tomto úseku se neplánují, neboť v příštím roce by měla být zahájena stavba obchvatu Mariánských Lázní a doprava by v budoucnu z tohoto úseku měla být převedena na obchvat. V budoucnu se uvidí, co obchvat Mariánských Lázní s dopravou v tomto místě udělá.
Ing. Petr Bilý z RSE Project s.r.o. doplnil, že výjezd z vedlejší komunikace je opravdu rizikový. Při výjezdu na hlavní komunikaci není vidět přijíždějící vozidlo zejména ze směru od Plané, kde v rozhledu brání jednak samotný směrový oblouk a jednak hustá zeleň na vnitřní straně oblouku.
Ing. Pauk dále doplnil, že uvedená nehodovost je zhruba za období 5-ti let zátky a tyto nehody mohly souviset i se stavem komunikace před rekonstrukcí povrchu. Nicméně i tak je tento úsek stále rizikový a řidič by měl být včas upozorněn na riziko tohoto úseku.
Úsek silnice I/6 u Karlových Varů (u Olšových Vrat)
Jde o úsek třípruhové komunikace v extravilánu ve směrovém oblouku umístěným na začátku dlouhého klesání až do Karlových Varů, který navazuje po delším úseku v rovinatém území. Je zde přechod z částečně otevřené krajiny do lesnatého úseku. Poloměr oblouku je cca 200 m (odpovídá rychlosti 60 km/h). Na koci směrového oblouku se nachází styková křižovatka s levým odbočovacím pruhem na hlavní komunikaci tvořené silnicí I/6. Ve směru stoupání jsou vedeny dva jízdní pruhy a ve směru klesání jeden pruh. Silnice není směrově rozdělena. Na oblouk je upozorněno výstražným značením A1 a dále A8 za mokra a přechodným značením B20a (70) s dodatkovou tabulkou za mokra. Klesání komunikace je cca 6 %. Na vnějších straně oblouku se nachází záchytný systém.
Nebezpečnými vlivy jsou zde: poloměr oblouku v dlouhém táhlém klesání, nedodržování maximální dovolené rychlosti, křižovatka na konci oblouku. Nehody se zde stávají i na poměrně nedávno obnoveném povrchu vozovky, který by měl mít odpovídající protismykové vlastnosti.
Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 13x; 14 osob lehce zraněno.
Navržená opatření:
· Ověření protismykových vlastností + následné opatření
· Úprava trasy výstavbou D6
· Optické zúžení
Diskuze k tomuto místu:
Bc. Lukáš Hnízdil, ředitel ŘSD Správy Karlovy Vary doplnil informace, že ŘSD zde počítá s realizací protismykového koberce ještě v říjnu letošního roku. V současné době již probíhá výběrové řízení na zhotovitele. V minulosti auta, která se dostala do smyku končila v příkopě vedle komunikace. ŘSD již tento příkop nechalo zatrubnit a zasypat kameny v délce asi 70 m, čímž se snad snížily následky dopravních nehod. Dnes již řidič, který dostane smyk neskončí v příkopě, ale skončí na rozšířené krajnici. Řidič pak může pohodlněji vyjet zpět na komunikaci, což se i následně potvrdilo, protože v místě je již několik vyjetých stop po automobilech, které se dostaly až na krajnici.
Ing. Zora Šachlová se zeptala, zda se s bezpečnostní protismykovou úpravou povrchu počítá jen v pravém nebo i levém jízdním pruhu. Nehody zde jsou povětšinou osobních vozidel. V pravém jízdním pruhu je větší intenzita nákladních vozidel a osobní vozidla jedou v levém jízdním pruhu a nevidí značku omezení nebo doporučení rychlosti právě přes nákladní vozidla. Obecně je řada nehod na takovýchto komunikacích často způsobená tím, že vozidlo jedoucí v levém jízdním pruhu nevidí dopravní značení umístěné vpravo od komunikace přes vozidlo jedoucí v prvém jízdním pruhu.
ŘSD doplnilo, že nehodovost je zde převážně jen ve směru z Prahy do Karlových Varů. Vozidla zde jezdí rychle, protože jsou rozjetá z rovinky od Bochova. S protismykovou úpravou se tedy počítá jen ve směru do Karlových Varů a současně se také uvažuje o snížení maximální dovolené rychlosti také jen ve směru do Karlových Varů. ŘSD ale počká, jak efektivní bude protismyková úprava a zda bude dostatečná, nebo zda se zde sníží i maximální dovolená rychlost na 70 km/hod.
Mgr. Vladimír Malý, vedoucí Odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Karlovarského kraje doplnil, že zmiňovaná dálnice D6 povede v tomto úseku ve stejné trase současné komunikace.
Ing. Jan Froněk, projektant Pragoprojektu doplnil, že Pragoprojekt projektuje D6 v tomto úseku a v tomto úseku se na D6 počítá s tím, že oblouk se zde zvětší. Nyní je zde poloměr oblouku asi 110 m a na D6 bude následně poloměr oblouku asi 250 m, což je poloměr, který by měl vyhovět návrhové rychlosti 80 km/hod.
Přechod pro chodce na ulici Sokolovské v Karlových Varech
Přechod pro chodce se nachází na místní komunikaci ulice Sokolovské v Karlových Varech. Je umístěn na dvoupruhové komunikaci v blízkosti křižovatky a zastávek MHD. Místní komunikace, na které se nachází, tvoří páteřní komunikaci lokality s napojením na mimoúrovňové křižovatky se silnicí I/6. Na ulici Sokolovskou jsou dále napojeny další místní komunikace s funkcí obsluhy větších sídlištních celků. Na vrcholovém oblouku ulice Sokolovské se v blízkosti přechodu nachází další křižovatka. Zastávky MHD jsou umístěny v zálivech. Samotný přechod je vyznačen standardním značením a je doplněn o kontrastní osvětlení a bezbariérové úpravy. Přechod je ve směru pěší trasy do ulice Šmeralovy se ZŠ, hřištěm a obchodním centrem.
Nebezpečnými vlivy jsou zde: blízkost křižovatek, zastávek MHD a parkovacích stání, celková nepřehlednost úseku – nachází se zde mnoho obchodů a reklam, které mohou odpoutávat řidičovu pozornost, orientace ulice Sokolovské ve směru východ – západ, kdy řidič může být v ranních a večerních hodinách oslněn nízkým svitem slunce.
Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 14x; 9 osob lehce zraněno (všechny osoby se zranily při srážce vozidla s chodcem!).
Navržená opatření:
· Bezpečnostní protismyková úprava
· Dopravní značení na výložníku
· Vodorovné zvýraznění V12e
Diskuze k tomuto místu:
Por. Bc. Bohuslav Pavlík z Policie ČR, Dopravního inspektorátu Karlovy Vary řekl, že navržené opatření s výložníkem by zavrhl, protože dále na komunikaci je další přechod, který by tímto opatřením zanikl z pohledu vnímání řidiče. Problém je zde také pohyb chodců mezi autobusovými zastávkami mimo vyznačený přechod. Policie ČR vznesla požadavek na Magistrát města Karlovy Vary na navýšení finančních prostředků ke zvýraznění a obnově VDZ k přechodům pro chodce a k VDZ na místních komunikacích, kde jezdí MHD.
Ing. Zora Šachlová souhlasila s tím, aby se VDZ bralo vážně a aby se VDZ pravidelně obnovovalo, protože VDZ je stejně důležité jako SDZ a je povinné ze zákona, takže by se na VDZ finanční prostředky najít měly. Ing. Šachlová podpořila myšlenku Ing. Pauka, že vzhledem k oslnění řidiče sluncem nemusí být chodec na přechodu vždy vidět. Také v kontrastním rozhraní světla a stínu nemusí být postava chodce vidět.
Dále bylo účastníkům promítnuto krátké prezentační video „Ocel“ generálního partnera konference ArcelorMittal Ostrava a.s.
Jako poslední se s prezentací představila společnost DEKRA CZ – Ing. Milan Janda (Dopravní nehody vlivem snížené viditelnosti).
I TYTO PREZENTACE SI MŮŽETE STÁHNOUT A PROHLÉDNOUT V SEKCI „KE STAŽENÍ“.
Závěrem celé Dopravní konference s BESIPEM & Fondem zábrany škod byli vylosováni dva účastníci, kterým pořadatel konference věnoval upomínkové předměty a jeden účastník, kterému společnost DEKRA CZ věnovala poukaz na kurz bezpečné jízdy na polygonu.