POD ZÁŠTITOU PREZÍDIA DOPRAVNÍ POLICIE ČR

Dopravní konference

Jihomoravský kraj 2017

5. ročník Dopravní konference s BESIPEM & Fondem zábrany škod se pro Jihomoravský kraj uskutečnil 15. 6. 2017 v Brně v Hotelu Continental. Opět i v letošním roce byl o konferenci zájem a zúčastnilo se jí na 70 účastníků. Záštitu k Dopravní konferenci udělili mimo jiné hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek a primátor města Brna Ing. Petr Vokřál.

Jihomoravský kraj 2017
Jihomoravský kraj 2017

I. blok konference

V tomto bloku se postupně uskutečnily tyto prezentace:

BESIP – Ing. Martin Farář (Aktuální kampaně BESIP, revize Národní strategie bezpečnosti silničního provozu – NSBSP).

Policie ČR – plk. Ing. Jindřich Rybka BA. (Dopravní nehodovost v kraji v roce 2017, nejzávažnější dopravní nehody a priority PČR).

CDV v. v. i. – Ing. Jindřich Frič, Ph.D. ((Ne)bezpečnost silnic II. a III. tříd, revize NSBSP 2017 – 2020, Směrnice „Bezpečná infrastruktura“ a její nástroje).

Tým silniční bezpečnosti – Ing. Stanislava Jakešová (Vliv viditelnosti a veřejného osvětlení v obcích na nehodovost).

TYTO PREZENTACE SI MŮŽETE STÁHNOUT A PROHLÉDNOUT V SEKCI „KE STAŽENÍ“.


II. blok konference

RSE Project s.r.o. – Ing. Petr Bilý – Zhodnocení vývoje opatření na rizikových místech z Dopravních konferencí v letech 2014 – 2016


Křižovatka silnic I/50 a III/3836 u obce Velešovice – opatření se připravuje

Křižovatka silnic I/50 a III/3836 u obce Velešovice
Křižovatka silnic I/50 a III/3836 u obce Velešovice

Vývoj opatření:

2014 – proběhla úprava dopravního značení (stoupací pruh se mění na levý odbočovací), odstranily se balisety ze směru od Brna -> dle Policie ČR poté došlo ke zklidnění situace na hlavní komunikaci.

-> problém přetrvává ale při výjezdu z vedlejší komunikace.

2016 – Krajský úřad Jihomoravského kraje nechal zpracovat bezpečnostní inspekci křižovatky -> v ní bylo identifikováno u křižovatky 11 rizik (2 vysoká, 4 střední a 5 nízkých).

Březen 2017 – proběhlo jednání za účasti ŘSD, SÚS Jihomoravského kraje a Policie ČR -> řešila se realizace úprav plynoucích z bezpečnostní inspekce.

2017 – proběhne I. fáze úprav (neinvestiční) -> zpracovává se dokumentace, předpoklad realizace ještě v roce 2017 -> následně se bude připravovat II. fáze úprav (investičních, stavebních).

2017 – ŘSD řeší s Krajským úřadem Jihomoravského kraje i zrušení BUS zastávek.

Ing. Zdenka Šprtová, starostka obce Velešovice k této křižovatce řekla, že obec Velešovice od roku 2012 usiluje o to, aby křižovatka byla nějakým způsobem řešena. Jedním z opatření v minulosti bylo, že se zde instalovaly balisety od Holubic, které měly usměrnit rychlost projíždějících vozidel. Při vyjíždění z vedlejší komunikace od obce Velešovice jsou vyjíždějící řidiči ohroženi řidiči jedoucími po hlavní komunikaci od Holubic, protože řidiči na hlavní komunikaci nedodržují maximální dovolenou rychlost 70 km/ hod, která je zde stanovena. Ve směru od Holubic je na hlavní komunikaci horizont a řidič z vedlejší komunikace řidiče (pokud jede nedovolenou rychostí) na hlavní komunikaci nevidí. Balisety tam byly právě z důvodu zklidnění dopravy od Holubic. Bohužel se zde po umístění baliset staly asi 2 dopravní nehody díky balisetům, proto byly balisety ve směru od Holubic následně odstraněny. Krajský úřad Jihomoravského kraje konečně v roce 2016 zpracoval bezpečnostní inspekci křižovatky.

Ing. Věra Hoderová, vedoucí provozního úseku ŘSD Brno řekla, že rizika tak jak jsou specifikována v bezpečnostní inspekci budou řešena ve 3 fázích. V letošním roce by měla proběhnout úprava SDZ a VDZ (řidiči by touto úpravou měli být dříve informováni, co je v rámci křižovatky čeká), dále probíhá diskuze s Krajským úřadem Jihomoravského kraje o zrušení BUS zastávek a následně se bude zpracovávat investiční akce, která by zde měla odstranit nebezpečný horizont (snížení nivelety komunikace pro zlepšení rozhledových poměrů) a s tím budou souviset i další úpravy, které zde proběhnou. Příprava takovéto investiční akce bude ale trvat několik let. Bude se muset zpracovat několik stupňů projektové dokumentace, což bude trvat nějaký čas. V dalším týdnu po Dopravní konferenci ŘSD na jednání seznámí obec Velešovice s podrobnějším způsobem stavu přípravy jednotlivých fází realizace.

Ing. Zdenka Šprtová dále vznesla dotaz, zda by se od Slavkova v křižovatce nedal zřídit odbočovací pruh. Se zrušením BUS zastávek obec Velešovice souhlasí, zastávky jsou zde zbytečné. Tím pádem by se zde možná mohl odbočovací pruh vytvořit. Ing. Hoderová doplnila, že toto bude následně otázkou projednání projektových dokumentací.


Úsek silnice I/54 Vlkoš – Vracov – opatření se připravuje

Úsek silnice I/54 Vlkoš - Vracov
Úsek silnice I/54 Vlkoš – Vracov

Vývoj opatření:

2015 – proběhla oprava povrchu, obnova SDZ a VDZ, odstraněna zeleň z rozhledů.

Silnice I/54 není v síti TENT -> správce nemá zákonnou povinnost na této silnici zpracovávat bezpečnostní inspekci.

Nehodovost přetrvává – v období 09/2015 – 05/2017 (13 nehod; 1 úmrtí osoby, 7 lehkých zranění), úmrtí pravděpodobně nesouvisí se stavem komunikace, ale s chováním a stavem řidiče -> nehoda se stala v listopadu 2016 v 8 hodin ráno -> příčina nehody byla stanovena jako jízda po nesprávné straně komunikace, vjetí do protisměru -> s jiným nepříznivým stavem řidiče.

ŘSD přislíbilo alespoň postupně odstraňovat bodové závady v tomto úseku komunikace (odstraňování pevných překážek, ochranu propustků, prořezávku zeleně, doplňování DZ, atd.).

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Úsek silnice I/43 u osady Perná – opatření se připravuje

Úsek silnice I/43 u osady Perná
Úsek silnice I/43 u osady Perná

Vývoj opatření:

2015 – provedena úprava DZ, úprava vedení a uspořádání jízdních pruhů -> vedlo ke zlepšení stavu.

2016 – zpracovaná studie stavby „I/43 Perná – Krhov, bodová závada – technická studie„ -> řeší přeložku silnice I/43 u osady Perná -> z 5 předložených variant se Odbor dopravní správy Krajského úřadu Jihomoravského kraje vyslovil pro variantu B.

2017 – v současnosti je zpracována projektová dokumentace DUR -> musí se přepracovat, řeší se majetkoprávního vypořádání.

V budoucnu zde bude také dálnice D43, úsek Černá Hora – Svitávka.

Ing. Tomáš Vyhlídal z úseku výstavby silnic ŘSD Brno upřesnil, že v jednom úseku jsou 2 připravované akce. Jedna z akcí je „Krhov – Voděrady“ a druhá je „Perná – bodová závada“. Akce „Perná – bodová závada“ je součástí souboru bodových závad a má za úkol v kratším časovém horizontu odstranit bodové závady do doby, než zrealizuje dlouhodobě očekávaná dálnice D43. Akce „Perná – bodová závada“ je v současnosti schválená centrální komisí Ministerstva dopravy. ŘSD nechalo vypracovat záměr projektu a tento záměr projektu bude opět předložen centrální komisi Ministerstva dopravy. Následně by se zpracovaly projektové dokumentace. V této akci je navrženo směrové oddělení jízdních pruhů se středním dělícím pásem. V ideálním případě a pokud nedojde k průtahům v rámci majetkoprávního vypořádání se realizace akce dá očekávat v průběhu 5 let. Ministerstvo dopravy zatím přislíbilo financování této akce.


Křižovatka (I/55 a II/425) u MÚK D2 x I/55 – opatření se připravuje

Křižovatka (I/55 a II/425) u MÚK D2 x I/55
Křižovatka (I/55 a II/425) u MÚK D2 x I/55

Vývoj opatření:

2016 – instalace přechodného DZ (směrovací desky Z4) na hlavní komunikaci (optické zúžení prostoru), omezení dovolené rychlosti DZ na 70 km/hod. -> 1 rok sledováno a vyhodnoceno.

2016 – město Břeclav vyloučilo tranzitní nákladní dopravu nad 12t ze silnice II/425 přes tuto křižovatku směřující z D2 a I/55.

2017 – zpracovává se dokumentace úprav křižovatky (úprava SDZ a VDZ, balisety místo Z4) -> termín dokončení dokumentace 11/2017.

2017 – Město Břeclav zvažuje instalaci radaru, který by měřil rychlost projíždějících vozidel na hlavní komunikaci.

Obchvat Břeclavi křižovatku neřeší -> křižovatka není součástí plánovaného obchvatu.

Další řešením by mohla bát výstavba dálnice D55 -> tato křižovatka by mohla být součástí výstavby dálnice D55.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Sjezd ze silnice I/52 k OC Futurum – opatření se připravuje

Sjezd ze silnice I/52 k OC Futurum
Sjezd ze silnice I/52 k OC Futurum

Vývoj opatření:

2016 – projednávalo se zrušení okružní křižovatky a tohoto sjezdu ze silnice I/52 k okružní křižovatce -> byl by zde zachován pouze výjezd na silnici I/52 -> sjezd ze silnice I/52 by byl posunut o jeden sjezd dříve -> nesouhlasila Policie ČR (stejný problém by se přesunul na dřívější sjezd, kde by se zase zrušil výjezd na silnici I/52) -> zrušení sjezdu se nakonec nebude realizovat.

2016 – provedena místní úprava provozu -> snížení dovolené rychlosti na 60 km/hod, v místě dopravního stínu osazeny balisety, úprava IP19 řadící pruhy.

2017 – ŘSD přislíbilo připravit dokumentaci na úpravu předchozího portálu s návěstmi a k nástřiku nápisů na vozovku s jízdními směry.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Úsek silnice I/52 „U Rybárny” – opatření se připravuje

Úsek silnice I/52 „U Rybárny”
Úsek silnice I/52 „U Rybárny”

Vývoj opatření:

Instalováno DZ – zvýšený pohyb cyklistů ve vozovce a bezpečnostní protismyková úprava.

V letních měsících stále probíhá úprava DZ – snížení dovolené rychlosti na 70 km/hod.

ŘSD připravuje projektovou dokumentaci DUR k dálnici D52, která by zde měla být v trase silnice I/52, předpoklad územního řízení je v roce 2020, předpoklad realizace stavby pak v letech 2024 – 2027.

V součinnosti obec Pasohlávky připravuje projektovou dokumentaci DUR cyklostezky vedoucí podél dálnice D52 -> přemostění dálnice cyklostezkou by mělo být v místě hráze nádrže -> současný přejezd cyklistů bude dálnicí zrušen.

Nehodovost v období 01/2014 – 05/2017, 3 nehody, bez zranění, 2x srážka se zvěří, 1x srážka s vozidlem (tato nehoda se stala v červenci 2015 – řidič se nevěnoval řízení).

Toto místo je příkladem nekoncepčního řešení cyklotras, kde v lokalitě je přes silnici I/52 několik nebezpečných cyklo přejezdů -> Policie ČR navrhuje svedení cyklotras do jednoho přejezdového místa a pomocí DZ upozornit cyklisty na rizikovost tohoto přejezdu a na bezpečnější přejezd silnice I/52 u Aquaparku Pasohlávky. Stále je i riziko týkající se prodeje v blízkosti komunikace (náhlé brždění a vyjíždění na komunikaci).

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Směrový oblouk na silnici III/39513 u Syrovic – opatření se připravuje

Směrový oblouk na silnici III/39513 u Syrovic
Směrový oblouk na silnici III/39513 u Syrovic

Vývoj opatření:

2016 – proběhla obnova VDZ (vodící proužky) -> další obnova VDZ dle potřeby.

2017 – proběhlo odstranění porostů bránících v rozhledu.

2017 – proběhne instalace nového svodidla, s Policií ČR bude dále konzultována úprava SDZ -> následné stanovení (případné doplnění Z3 vodící tabule).

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Železniční přejezd P3945 na silnici III/15269 u obce Troubsko – opatření se připravuje

Železniční přejezd P3945 na silnici III/15269 u obce Troubsko
Železniční přejezd P3945 na silnici III/15269 u obce Troubsko

Vývoj opatření:

2009 – 2010 – zpracována projektová dokumentace na modernizaci úseku železniční tratě Brno – Zastávka u Brna. Bylo vydáno drážní rozhodnutí k: instalaci závor, zvýšení nivelety tratě, ke změně polohy nástupišť, k úpravě přístupových chodníků na nástupiště -> nesouhlas občanského sdružení, realizace se zatím neuskutečnila.

2017 – dle SŽDC stav stejný -> stále není vydáno platné územní rozhodnutí ani stavební povolení k modernizaci trati a k úpravě přejezdu, řeší se připomínky k projektové dokumentací.

2019 – 2020 – předpoklad realizace stavby.

Jakmile SŽDC upraví přejezd, SÚS Jihomoravského kraje provede úpravu komunikace (úpravu DZ a případně i aplikaci bezpečnostní protismykové úpravy).

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Křižovatka silnic II/380, II/417 a III/15283 v Tuřanech – opatření se připravuje

Křižovatka silnic II/380, II/417 a III/15283 v Tuřanech
Křižovatka silnic II/380, II/417 a III/15283 v Tuřanech

Vývoj opatření:

Příprava obchvatu Tuřan (sníží intenzitu dopravy) -> vydáno pravomocné územní rozhodnutí, je zpracována projektová dokumentace DSP a DPS, řeší se majetkoprávní vypořádání -> bylo uzavřeno memorandum mezi Jihomoravským krajem, městem Brnem a místní částí Brna, že obchvat Tuřan bude do roku 2023 realizován.

2016 – Krajský úřad Jihomoravského kraje zadal zpracování bezpečnostní inspekce křižovatky.

2017 – bezpečnostní inspekce křižovatky je zpracována -> nyní se začne zpracovávat studie křižovatky (předpoklad 2-3 varianty řešení) -> následně se varianty řešení prověří mikrosimulací dopravních proudů.

Termín realizace stavby bude závislý na vybrané variantě a náročnosti řešení.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Úsek silnice I/38 na výjezdu ze Znojma – opatření se připravuje

Úsek silnice I/38 na výjezdu ze Znojma
Úsek silnice I/38 na výjezdu ze Znojma

Vývoj opatření:

ŘSD se tímto úsekem zabývá -> v minulosti umístěny v jedné části betonová svodidla.

Srpen 2016 – proběhla schůzka v terénu za účasti zástupců Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Odboru dopravní správy, ŘSD a Policie ČR -> na schůzce byl vznesen požadavek na obnovu silničního příkopu, instalaci betonových svodidel a regulaci vjezdů -> nesouhlas vlastníků. Padla i varianta souběžné komunikace s jedním vjezdem a výjezdem oddělené od silnice I/38 dopravním zařízením.

2016 – příprava výstavby obchvatu Znojma (obchvat 1 a obchvat 2, odvede tranzit z tohoto řešeného úseku), vybral se zhotovitel stavby obchvatu 2.

2017 – výstavba obchvatu 2 již běží.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


RSE Project s.r.o. – Ing. David Pauk – Opatření ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu v kraji


Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic

Jde o stykovou křižovatku silnic I. a II. třídy dopravně významných komunikací nedaleko Brna v blízkosti sjezdu z dálnice D1. Hlavní komunikací je zde silnice II. třídy v přímém směru s přídatným pruhem pro levé odbočení. Křižovatka je umístěna na dně údolnicového oblouku hlavní komunikace (z obou směrů se hlavní větve svažují ke křižovatce). Rychlost na hlavní komunikaci je omezena dopravním značením na 70 km/hod. Vedlejší komunikace je tvořená jednosměrnými větvemi silnice I. třídy s odděleným zeleným pásem. Vedlejší komunikace dále pokračuje k mimoúrovňové křižovatce s dálnicí D1. Úhel křížení komunikací je zde asi 49°. Vjezd na hlavní komunikaci je opatřen směrovacími ostrůvky. Přednost je určena dopravním značení P4 – Dej přednost v jízdě.

Od roku 2011 se na této křižovatce stalo 31 nehod evidovaných Policií ČR. Došlo zde k 5 těžkým zraněním a 26 lehkým zraněním osob. Nejčastější nehodou byla srážka s vozidlem (25x). Při těchto nehodách došlo ke všem zraněním osob. Ve 20 případech bylo příčinou nehody nedání přednosti v jízdě.

Rizikem křižovatky je její umístění v údolnicovém oblouku hlavní komunikace, nevhodný úhel připojení vedlejší komunikace a významnost křižujících komunikací.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 31x; 5 osob těžce zraněno a 26 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

·         Stavební úprava křižovatky

·         Úprava DZ

Diskuze k tomuto místu:

kpt. Ing. Lubomír Sedlák, dopravní inženýr Krajského ředitelství Policie ČR Jihomoravského kraje řekl, že toto je poměrně složitý dopravní uzel pro účastníky silničního provozu, který není všesměrný (některé pohyby zde nejsou možné). Dlouhodobě je tato křižovatka se zvýšenou dopravní nehodovostí a s poměrně vysokou dopravní zátěží, která v posledních letech narůstá. V lokalitě jsou stávající průmyslové areály a jejich připojení a lokalita se stává atraktivní pro nové investory. V území se tedy začínají rozvíjet další plány na zástavbu. Policie má tedy v současné době jako prioritu vyřešit bezpečně tuto křižovatku a následně řešit obsluhu přilehlých areálů. Je zde velký tlak na připojování dalších území. Navíc se chystá rozšíření dálnice na šestipruh v úseku Holubice – Kývalka, které do této lokality také zasahuje. Policie by tedy byla velmi ráda, pokud by se společně se správci všech typů komunikací, které se zde nacházejí, podařilo najít ve veřejném zájmu bezpečné řešení této kolizní křižovatky a následně řešit obsluhu přilehlého území.

Policie ČR doplnila, že se obává, že zde mimoúrovňové křížení již nebude možné. Vstup dalších investorů do lokality se blíží a vlastnící komunikací zaspali. Následně bude obtížné s touto situací něco vymyslet.

Ing. Zora Šachlová doplnila, že je zde špatně už to, že zde jsou již 2 sjezdy k průmyslovým objektům. Na silnici II. třídy je normou daná vzdálenost křižovatek a sjezd se v daném případě také považuje za křižovatku. Pokud by se území zastavovalo dalšími objekty, tak je nezbytné, aby se zde udělala další komunikace, na kterou by se připojily všechny subjekty v daném území a teprve tato komunikace by byla výjezdem na silnici II. třídy. Na této další komunikaci by pak byla snížená rychlost na 50 km/hod, protože by na ní bylo mnoho připojení.

Ing. Alois Vybíral, provozní náměstek SÚS Jihomoravského kraje řekl, že v tomto případě správci komunikací nezaspali. Tuto situaci musí řešit územní plán a pokud v územním plánu bude nějaká výstavba, tak musí naprosto jednoznačně řešit územní plán i tuto dopravní situaci.Správce komunikace nemůže řešit územní plán.

Ing. Michal Černošek z odboru dopravy Krajského úřadu Jihomoravského kraje doplnil ke stávajícím křižovatkám silnic I/50 x II/430 a II/430 x II/383, že toto jsou stávající křižovatky s jejichž vzdáleností momentálně Krajský úřad nemůže nic udělat. Co se týká připojování na silnici II/430, tak zde se žádná nová připojení nenavrhují.

Ing. Michal Franek, vedoucí oddělení rozvoje dopravy Krajského úřadu Jihomoravského kraje řekl, že Krajský úřad připravuje modernizaci komunikace II/430 v tomto úseku, nicméně tato nemůže být financována z Evropských fondů, proto momentálně nemá prioritu. Co se týká šířkové úpravy, tak se zde předpokládá šířka komunikace 9,5 m (dnes je místy až 11,5 m), tzn. mělo by dojít ke zúžení komunikace, protože Krajský úřad se domnívá, že příliš široká komunikace není pro provoz bezpečná. Jinou věcí jsou samozřejmě křižovatky a na nich levá odbočení. Situace se bude v budoucnu ještě podrobně řešit a v rámci toho se budou řešit i napojení. Z tohoto úseku se možná v předstihu realizuje okružní křižovatka u Mokré. Současná napojení se ale budou asi muset respektovat, a to bude vždy bezpečnost provozu omezovat.Doprovodné komunikace by pak měli realizovat buď obce nebo soukromí vlastníci areálů.

Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – aktuální stav
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – aktuální stav
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – aktuální stav
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – aktuální stav
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka silnic I/50 a II/430 u Holubic – navržené opatření na Dopravní konferenci

Úsek silnice II/150 u Ludíkova

Úsek se nachází na silnici II/150 mezi Prostějovem a Boskovicemi nedaleko obce Ludíkov. Předmětný úsek je charakterizován dvoupruhovou komunikací v lesním úseku v klesání směrem k Boskovicím s trasou tvořenou dvěma směrovými oblouky menšího poloměru odpovídající návrhové rychlosti 40 km/hod umístěných do delších přímých úseků. Směrové vedení je realizováno vodorovným značením, směrovými sloupky a směrovými tabulemi ve směru klesání. Úsek je téměř bez zpevněné krajnice. Stromy rostou za horní hranou příkopů i v místech vnitřní strany směrových oblouků. Od roku 2011 došlo na tomto půlkilometrovém úseku k 27 nehodám evidovaných Policií ČR. Došlo zde ke dvěma těžkým zraněním a třiceti lehkým zraněním osob. Nejčastější nehodou byla havárie (11x), pak srážka s pevnou překážkou (8x) a následně srážka s vozidlem (7x). V třiadvaceti případech bylo příčinou nehod nepřizpůsobení rychlosti. Rizikem úseku je nečitelnost trasy a průběhu komunikace přes směrové oblouky malého poloměru s nemožností odpovídajícím způsobem upravit rychlost průjezdu.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 27x; 2 osoby těžce zraněny a 30 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

·         Ověření protismykových vlastností vozovky PVV -> případné opatření

·         Rozšíření ve směrových obloucích

·         Výstražné značení + Doporučená rychlost

Diskuze k tomuto místu:

Radek kpt. Ing. Lubomír Sedlák, dopravní inženýr Krajského ředitelství Policie ČR Jihomoravského kraje doplnil, že zde nehodovost výrazně vzrostla v průběhu několika málo let. Policie se na to zaměřila a nějaká nízkonákladová opatření se zde již provedla (VDZ, vodící čáry a Z3 v oblouku, vyřezání zeleně). Od října 2016 zde není Policií ČR evidovaná žádná nehoda. Tato lokalita je podezřelá tím, že zde nehody převládají v jednom směru a převážně za mokra a Policie nabyla podezření, že není něco v pořádku s povrchovými vlastnostmi vozovky. Policie Jihomoravského kraje proto v takových to případech (na základě dřívějších zkušeností se správci, kteří tvrdili, že jde pouze o domněnky a komunikace jsou v pořádku) dokládá měření povrchových vlastností vozovky a téměř vždy se potvrdí, že vozovky jsou v téměř havarijním stavu, co se týká povrchových vlastností. Zde zatím měření drsnosti povrchu neproběhlo, ale vše nasvědčuje tomu, že by se provést mělo. Účastnící nehod zde jsou většinou řidiči do 30 let. Tím, že se zde již provedla nějaká opatření a nehodovost se zde zatím snížila, není lokalita ještě zcela vyřešena. Že zde za posledního půl roku není evidovaná nehoda Policií, neznamená, že se zde kolizní situace nestávají. Pouze k nim nemusela být Policie přivolána. Zajímavosti také je, že zde k nehodám nedocházelo téměř nikdy v zimním období. Vždy to byly nehody především v létě (červen až říjen). Úsek ještě není plnohodnotně vyřešen a ze strany správce si zaslouží další opatření.

Ing. Zora Šachlová doplnila, že pokud v úseku je více jak 50 % nehod na mokrém povrchu, tak je správná domněnka, že s povrchovými vlastnostmi vozovky není něco v pořádku. Doplnění VDZ, směrových sloupků a prořezávka zeleně na vnitřní straně oblouků jsou vždy důležité. Prodlouží se tím dráha, na kterou řidič vozidla vidí a tím pádem může lépe přizpůsobit rychlost jízdy průběhu komunikace.

Ing. Alois Vybíral, provozní náměstek SÚS Jihomoravského kraje přislíbil, že Správa silnic bude úsek řešit. Je dobře, že se zde již nějaká nízkonákladová opatření provedla.

Ing. Michal Franek, vedoucí oddělení rozvoje dopravy Krajského úřadu Jihomoravského kraje řekl, že základy krajských komunikací byly položeny někdy daleko v minulosti (tehdy samozřejmě měly komunikace úplně jiné parametry) a není možné, aby Jihomoravský kraj spravující asi 4000 kilometrů komunikací najednou všechny uvedl do normových hodnot. Takových to podnětů jako je tento má Krajský úřad hodně. Uvedení všech do normových hodnot je nereálné. V Jihomoravském kraji bude takovýchto míst desítky a v celé ČR stovky. Proto by řidiči měli být schopni bezpečně projet i takovýmto úsekem, a to je spíše otázka výchovy řidičů v autoškolách. Samozřejmě správce komunikace musí řidiče upozornit dopravním značením, že úsek je problémový. Proto bychom se v ČR měli zaměřit i na systém výuky v auto-školství. Pokud se zde ovšem ukáže, že v obloucích jsou špatné protismykové vlastnosti, tak se určitě sjedná náprava, ale to je asi tak vše (včetně opatření, která se již zde provedla), co se dá rozumně dělat.

Ing. Zora Šachlová doplnila, že v autoškolách by se řidičům měly ukazovat příkladné situace nehodových dějů, tak aby se řidiči naučili tyto nehodové situace na komunikacích předvídat i v praxi.

Ing. Zdeněk Hrubý supervizor projektových dokumentací ze SFDI dodal, že v rámci financování dopravních staveb je na dopravní stavby v ČR peněz dost. Správci komunikací mají spíše problém ze SFDI připravené finanční objemy vyčerpat.

Úsek silnice II/150 u Ludíkova – aktuální stav
Úsek silnice II/150 u Ludíkova – aktuální stav
Úsek silnice II/150 u Ludíkova – navržené opatření na Dopravní konferenci
Úsek silnice II/150 u Ludíkova – navržené opatření na Dopravní konferenci

Křižovatka ulic Tovární a Roviny u Chrlic

Na stykovou křižovatku ulic Tovární a Roviny bylo upozorněno veřejností přes webový portál Výmoly.cz v kategorii „Nebezpečné úseky“. V rámci hlasování na tomto portále o to, které místo by se z vytipovaných míst mělo řešit, křižovatka obdržela nejvyšší počet hlasů.

Ulice Tovární je slepou ulicí a slouží pro napojení průmyslových areálů podél této ulice. Veškerá obsluha přilehlých průmyslových areálů je uskutečňována přes tuto křižovatku. Ulice Roviny tvoří spojnici silnic II/380 a II/152 a dále s dálnicí D2. Hlavní komunikace je dvoupruhová bez přídatných pruhů mírně lomená v místě křížení. Rychlost není omezena dopravním značením. Přednost v jízdě je zde určena svislým dopravním značením P4 – Dej přednost v jízdě. Křižovatka je umístěna v rovině. Podél hlavní komunikace je po jedné straně vzrostlé stromořadí a podél druhé vzrostlá náletová vegetace. Vedlejší komunikace je také bez přídatných pruhů. V blízkosti křižovatky je umístěn přechod pro chodce a zastávka MHD. Od roku 2011 došlo na této křižovatce k sedmi nehodám evidovaných Policií ČR. 2 osoby byly zraněny těžce a 5 osob bylo zraněno lehce. 6 nehod tvořily srážky s vozidlem a ve 4 případech byla příčina nedání přednosti v jízdě. Zásadním problémem křižovatky jsou, jak uvedl i vkladatel na server Výmoly.cz, omezené rozhledy na výjezdu z vedlejší komunikace přes vzrostlou náletovou vegetaci v nárožích křižovatky. Riziko je umocněno velkým zastoupením nákladních vozidel vyjíždějících z vedlejší komunikace, která potřebují na průjezd křižovatkou více času.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 7x; 2 osoby těžce zraněny a 5 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

·         Odstranění vegetace z rozhledů

·         Obnova značení

Diskuze k tomuto místu:

V rámci diskuze se řešila i sousední neméně nebezpečná křižovatka ulice Roviny se silnicí II/380.

K sousední křižovatce ulice Roviny se silnicí II/380 Ing. Alois Vybíral, provozní náměstek SÚS Jihomoravského kraje, že tato křižovatka je opravdu nebezpečná. Odstranění zeleně by neměl být problém, Správa silnic bude mít jednání s majitelem sousedních pozemků. Jsou zde i povolené reklamy jejichž odstranění se také řeší. Je dohodnuto, že se zde zpracuje studie, tak aby se zjistily možnosti řešení (okružní křižovatka, odbočovací pruhy apod.). Velkým problémem kromě rozhledů je zde také intenzita dopravy. Bylo již také dohodnuto, že se zde umístí DZDovolená rychlost 70 km/hod. Nejdříve se zde tedy provede nízkonákladové opatření a do budoucna se bude hledat komfortnější řešení.

Ing. Michal Franek, vedoucí oddělení rozvoje dopravy Krajského úřadu Jihomoravského kraje řekl, že křižovatka ulic Tovární a Roviny je křižovatkou 2 místních komunikací a tuto křižovatku musí řešit město Brno. Co se týká silnice II/380 tak od konce plánovaného obchvatu Tuřan až po okružní křižovatku u Sokolnic se připravuje projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a celý tento úsek bude systémově řešen.

Křižovatka ulic Tovární a Roviny u Chrlic - aktuální stav
Křižovatka ulic Tovární a Roviny u Chrlic – aktuální stav
Křižovatka ulic Tovární a Roviny u Chrlic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka ulic Tovární a Roviny u Chrlic – navržené opatření na Dopravní konferenci
Sousední riziková křižovatka s obdobnou problematikou silnice II/380 a ulice Roviny u Chrlic - aktuální stav
Sousední riziková křižovatka s obdobnou problematikou silnice II/380 a ulice Roviny u Chrlic – aktuální stav

Dále následovala prezentace projektu Výmoly.cz – Petr Čaník (Novinky projektu Výmoly.cz).

Taktéž bylo účastníkům promítnuto i krátké prezentační video „Ocel“ generálního partnera konference ArcelorMittal Ostrava a.s.


Jako poslední se s prezentací představila společnost DEKRA CZ – Jiří Kejklíček (Dopravní nehody vlivem snížené viditelnosti).

I TYTO PREZENTACE SI MŮŽETE STÁHNOUT A PROHLÉDNOUT V SEKCI „KE STAŽENÍ“.


Závěrem celé Dopravní konference s BESIPEM & Fondem zábrany škod byli vylosováni dva účastníci, kterým pořadatel konference věnoval upomínkové předměty a jeden účastník, kterému společnost DEKRA CZ věnovala poukaz na kurz bezpečné jízdy na polygonu.