POD ZÁŠTITOU PREZÍDIA DOPRAVNÍ POLICIE ČR

Dopravní konference

Jihočeský kraj 2017

5. ročník Dopravní konference s BESIPEM & Fondem zábrany škod se pro Jihočeský kraj uskutečnil 11. 5. 2017 v Českých Budějovicích. Opět i v letošním roce byl o konferenci zájem a zúčastnilo se jí na 50 účastníků. Záštitu k Dopravní konferenci udělili mimo jiné hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola a primátor města České Budějovice Ing. Jiří Svoboda.

Jihočeský kraj 2017
Jihočeský kraj 2017

1.BLOK KONFERENCE

V tomto bloku se postupně uskutečnily tyto prezentace:

BESIP – Václav Kovář (Aktuální kampaně BESIP, revize Národní strategie bezpečnosti silničního provozu – NSBSP).

Policie ČR – kpt. Mgr. Jiří Ondruška (Dopravní nehodovost v kraji v roce 2017, nejzávažnější dopravní nehody a priority PČR).

CDV v. v. i. – Mgr. Zuzana Strnadová ((Ne)bezpečnost silnic II. a III. tříd, revize NSBSP 2017 – 2020, Směrnice „Bezpečná infrastruktura“ a její nástroje).

Tyto prezentace si můžete stáhnout a prohlédnout v sekci „Ke Stažení“.


2.BLOK KONFERENCE

RSE Project s.r.o. – Ing. Petr Bilý – Zhodnocení vývoje opatření na rizikových místech z Dopravních konferencí v letech 2014 – 2016


Úsek silnice I/3 u Nažidel – opatření je realizováno

Úsek silnice I/3 u Nažidel
Úsek silnice I/3 u Nažidel

Vývoj opatření:

2016 – proběhlo zpracování projektové dokumentace na kompletní zajištění a zpevnění svahů, rozšíření krajnice, osazení nového záchytného systému, změna sklonu a překlopení oblouku (plynulý a jednosměrný sklon), nový povrch komunikace.

2016 – vydáno stavební povolení.

2016 – září až říjen realizace stavby.

Dopravní nehodovost v období 11/2016 – 3/2017 – 1N, 1LZ (nedodržení bezp. vzdálenosti za vozidlem, alkohol). Je to zatím krátký časový úsek pro vyhodnocení přínosu realizovaných opatření.

V úseku se také připravuje stavba dálnice D3 (Kaplice nádraží – Nažidla), uvedení do provozu 04/2022.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Křižovatka silnic II/603 a II/146 u Lhotic – opatření se připravuje

Křižovatka silnic II/603 a II/146 u Lhotic
Křižovatka silnic II/603 a II/146 u Lhotic

Vývoj opatření:

2015 – Správa a údržba silnic Jihočeského kraje provedla obnovu a doplnění vodorovného dopravního značení s vyznačením symbolu svislého dopravního značení P6 „STOP“ na vozovce na obou vedlejších větvích -> letos (2017) přislíbená další obnova vodorovného dopravního značení.

2016 – Křižovatka byla zařazena do „Bílé knihy„ (program výstavby a oprav na krajských silnicích II. a III. třídy) -> zpracovává odbor dopravy Krajského úřadu Jihočeského kraje.

2017 – měla by zde být zpracována bezpečnostní inspekce křižovatky.

2018 – zahájení projektové přípravy k okružní křižovatce, která bude řešit i pohyb cyklistů.

Z pléna zazněla polemika, zda bude v tomto místě vhodná okružní křižovatka. Ne všude v extravilánu jsou okružní křižovatky vhodné. Ing. Bilý znovu zopakoval, že v letošním roce 2017 bude u křižovatky zpracována bezpečnostní inspekce, který poukáže na možná řešení. Stavbu okružní křižovatky požaduje Policie ČR.


Křižovatka na silnici III/00354 – opatření se připravuje

Křižovatka na silnici III/00354
Křižovatka na silnici III/00354
Vizualizace části „Jižní tangenty“ s vyznačením řešené křižovatky na silnici III/00354
Vizualizace části „Jižní tangenty“ s vyznačením řešené křižovatky na silnici III/00354

Vývoj opatření:

Souvisí s výstavbou „Jižní tangenty„ -> silnice III/00354 zde bude mít po výstavbě „Jižní tangenty“ jiný průběh trasy. Křižovatka bude poté v podstatě jen sjezdem k přilehlým nemovitostem.

2016 – dokončena projektová dokumentace DUR k „Jižní tangentě“, podána žádost o vydání územního rozhodnutí.

2016 – vydáno pravomocné územního rozhodnutí.

2017 – bude zadáno zpracování projektové dokumentace DSP. Správa a údržba silnic Jihočeského kraje přislíbila u řešené křižovatky řešit bodové závady (zakončení svodidla, obnova VDZ, prořezání zeleně).

2018 – předpoklad žádosti o vydání stavebního povolení a o dotaci na stavbu „Jižní tangenty“.

2019 – 2020 – předpoklad realizace stavby „Jižní tangenty“.

Správa a údržba silnic Jihočeského kraje na Dopravní konferenci potvrdila, že bodové závady bude řešit ještě v týdnu konání konference.


Úsek silnice II/157, Borovany – opatření se připravuje

Úsek silnice II/157, Borovany
Úsek silnice II/157, Borovany
Úsek silnice II/157, Borovany
Úsek silnice II/157, Borovany

Vývoj opatření:

2016 – Správa a údržba silnic Jihočeského kraje provedla aplikaci vodorovného dopravního značení – vodících čár, bez středové čáry (malá šířka vozovky). Žádost o kácení stromů byla zamítnuta.

2017 – provedena instalace svodidla (nejsou vždy dodrženy minimální vzdálenosti svodidel od stromů), dosypání krajnic, ve směrovém oblouku provedena bezpečnostní protismyková úprava. Přestože osazení svodidla po celé délce nesplňuje technické předpisy, má zde osazení svodidel pozitivní vliv na bezpečnost.

2017 – má ještě dojít k napojení svodidel na mostní konstrukci (zatím zamítavé stanovisko Národního památkového ústavu).

2017 – připravují se projektové dokumentace DSP a RDS na lávku pro pěší a cyklisty přes potok Stropnici (termín dokončení do 30. 4. 2017, řeší město Borovany).

2018 – předpoklad realizace lávky.

Správa a údržba silnic Jihočeského kraje doplnila, že památkáři zásadně nesouhlasí s napojením svodidel na konstrukci mostu. Svodidla jsou nyní v rovině s mostem a Správa a údržba silnic již se svodidly není schopna nic udělat.


Úsek silnice I/20 u Libějovic – opatření se připravuje

Úsek silnice I/20 u Libějovic
Úsek silnice I/20 u Libějovic
Výjezd z odpočívky na silnici I/20 u Libějovic
Výjezd z odpočívky na silnici I/20 u Libějovic

Vývoj opatření:

2016 – odpočívka nebyla zatím zrušena (Policie zatím požaduje nerušit – chybí místa pro parkování). Byla provedena úprava dopravního značení -> instalace zákazu předjíždění, ve směru od Písku zákaz odbočení vlevo na odpočívku, přikázaný směr výjezdu z odpočívky ve směru na Písek.

2016 – byla zpracována studie silnice I/20 na počet jízdních pruhů 2+1. V rámci této studie dojde možní i ke zrušení odpočívky.

Pan Tomáš Voráček z ŘSD, Správa České Budějovice doplnil, že byla zpracována studie na systém 2+-1 v úseku od Čěšnovic až do Písku a v tomto místě se předpokládá, že bude postaven ve směru staničení (od Písku do Českých Budějovic) po pravé straně silnice nadjezd nad železnicí a úrovňový železniční přejezd bude následně zrušen. Současná silnice bude pak jen místní komunikací a odpočívka již nebude tak aktuální. V budoucnu se zde bude jezdit mimo současnou komunikaci.

Ing. Jaroslav Mráz, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství z Magistrátu města České Budějovice doplnil, že všichni chtějí rušit parkoviště pro kamióny a nikdo neřeší, kde mají mít řidiči nákladních vozidel bezpečnostní přestávky, které taky souvisí s bezpečností na komunikacích. V celých Jižních Čechách jsou jen asi dvě parkoviště, kde kamióny mohou zastavit. Jedno z nich je na Dlouhé louce ve středu města České Budějovice. Toto parkoviště řeší město České Budějovice a nyní je velký tlak na uzavření tohoto parkoviště a kamióny odsud vymístit. Parkoviště je totiž na atraktivním pozemku např. pro výstavbu nějakého obchodního centra apod. Ani při stavbě dálnice se na parkoviště nemyslí.

Václav Heřman, starosta města Vodňany řekl, že studie 2+1 z jeho pohledu není zrovna šťastným řešením. Silnice I/20 je dopravně hodně zatížená a zasloužila by si, kdyby z ní byla čtyřpruhová komunikace až do českých Budějovic a v budoucnu až do Plzně. Město Vodňany studii 2+1 připomínkovalo a myslí si, že by se úvaha o variantě 2+1 měla změnit na čtyřpruhovou komunikaci.

Pan Tomáš Voráček z ŘSD, Správa České Budějovice k tomu ještě dodal, že variantu 2+1 nevymyslela Správa ŘSD České Budějovice, ale komunikace byla zařazena do systému 2+1 Ministerstvem dopravy a vůbec se zde o čtyřpruhu ani neuvažuje. ŘSD, Správa České Budějovice nedokáže změnu na čtyřpruh ovlivnit. Varianta 2+1 je zatím maximum, které Ministerstvo Dopravy povolilo.

Policii ČR zde zarazila informace o nadjezdu železniční tratě. Po trati momentálně jezdí jen občas výletní vlaky a v Jihočeském kraji jsou jiné přejezdy, kde by nadjezdy byly užitečnější.


Křižovatka na I/20 u Semic – opatření se připravuje

Křižovatka na I/20 u Semic
Křižovatka na I/20 u Semic

Vývoj opatření:

2015 – proběhlo zpracování projektových dokumentací ke stavební úpravě křižovatky – k odtěžení část zářezu pro zlepšení rozhledových poměrů, zřízení odbočovacích pruhů.

2016 – prosinec, realizace stavby – odbočovací pruhy z obou směrů, položení nového povrchu vozovky včetně dopravního značení, odtěžení svahu, posunuta protihluková stěna.

2016 – zpracována studie silnice I/20 na pruhy 2+1 -> Policie ČR má požadavek, aby zde vznikla mimoúrovňová křižovatka jako dlouhodobé řešení místa (zatím není řešeno).

Ing. Michal Kovařík, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Písek doplnil, že mimoúrovňové křížení se zde již také řeší a je součástí studie silnice I/20 na systém 2+1. Ing. Kovařík také podpořil starostu Vodňan, že by silnice I/20 měla být čtyřpruhová. Uživatelé silnice I/20 jsou k bezpečnému fungování systému 2+1 na této komunikaci značně skeptičtí. Než systém 2+1 by na silnici I/20 pan Kovařík raději viděl alespoň zřízení odbočovacích a stoupacích pruhů a rozšíření komunikace všude, kde to je možné. Lepší by zde bylo zřízení pomalých pruhů než předjížděcích pruhů.


Křižovatka silnic I/20 a II/122, Nová Hospoda – opatření se připravuje

Křižovatka silnic I/20 a II/122, Nová Hospoda
Křižovatka silnic I/20 a II/122, Nová Hospoda

Vývoj opatření:

2016 – ŘSD na silnici I/20 nechalo zpracovat studii na rozšíření komunikace na počet pruhů 2+1. V rámci této studie bude řešena i tato křižovatka. Zatím není známo konkrétní řešení křižovatky.

Pan Tomáš Voráček z ŘSD, Správa České Budějovice doplnil, že křižovatka je ve studii na systém 2+1 řešena nakolmením vedlejších větví a na hlavní komunikaci přidáním odbočovacích pruhů.

Ing. Zora Šachlová doplnila, že rychlým a účinným opatřením by zde bylo doplnění dopravního značení. Chybí zde hlavně vodorovné dopravní značení. Měly by zde být minimálně „STOP“ čáry a namalované ostrůvky na vedlejších větvích, na hlavní komunikaci středová čára.


Úsek silnice II/166 u obce Kájov – opatření se připravuje

Úsek silnice II/166 u obce Kájov
Úsek silnice II/166 u obce Kájov

Vývoj opatření:

2014 – 2016 – požádáno o kácení 84 ks stromů -> bylo zamítnuto -> podáno odvolání (řešily obecní úřad Kájov, Městský úřad Český Krumlov a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – AOPK ČR, proti byly sdružení Památkářská obec Českokrumlovská a Hnutí Duha).

2016 – vydáno povolení k vykácení 32 ks stromů (nakonec povolení ke kácení vydala AOPK ČR).

2017 – vykácení 32 ks stromů povolených k vykácení, ostatní stromy označeny bílou barvou a doplněny odrazkami).

2017 – Krajský úřad Jihočeského kraje zpracovává projektovou dokumentaci DUR, která řeší narovnání silnice v úseku od Kájova po Křenov.

2017 – bude podána žádost o územní řízení.

K tomuto místu se nikdo další na Dopravní konferenci nevyjádřil.


Železniční přejezd P1130 u Kněžských dvorů – opatření se připravuje

Železniční přejezd P1130 u Kněžských dvorů
Železniční přejezd P1130 u Kněžských dvorů

Vývoj opatření:

2016 – vyjádření SŽDC Oblastního ředitelství Plzeň -> závory zde budou pravděpodobně doplněny -> připravovala se dokumentace.

2017 – připravuje se realizační dokumentace k doplnění závor a úpravě zabezpečovacího zařízení.

2017 – 2018 – dá se očekávat realizace.

Ing. Jaroslav Volavka, náměstek ředitele pro techniku ze SŽDC Oblastního ředitelství Plzeň potvrdil, že realizace závor by zde měla proběhnout v příštím roce 2018.


RSE Project s.r.o. – Ing. David Pauk – Opatření ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu v kraji


Přechody pro chodce na Pražské třídě v Českých Budějovicích

Jde o dvojici přechodů pro chodce na ulici Pražské v Českých Budějovicích přes směrově dělenou čtyřpruhovou komunikaci. Jeden z přechodů je součástí křižovatky a druhý se nachází v mezikřižovatkovém úseku. Přechody a komunikace jsou rozděleny dlážděným dělícím pásem v celé délce mezi přechody. Jízdní pruhy jsou u obou přechodů průběžné jízdní, vždy dva jízdní pruhy v každém směru. Délka přechodů je 6,5m a jsou v bezbariérovém uspořádání. Svislé dopravní značení přechodů je zvýrazněno, oba přechody jsou kontrastně nasvětleny. Ve směru z centra města je před přechodem zastávka MHD v zastávkovém zálivu. Na přechod v mezikřižovatkovém úseku navazuje na jedné straně průchod přes obytný blok a na druhé straně průchod na sídliště. Ve vzdálenosti 100 m od tohoto přechodu se nachází křižovatka se světelným signalizačním zařízením včetně přechodů pro chodce. Druhý rizikový přechod je součástí průsečné křižovatky s předností určenou pomocí svislého dopravního značení.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 26x; 1 osoba usmrcena, 3 osoby těžce zraněny a 19 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

  • Přechod se SSZ v koordinaci s křižovatkou
  • Úprava využití jízdních pruhů (MHD + ostatní)

Diskuze k tomuto místu:

Z pléna bylo řečeno, že u obou přechodů pro chodce se již světelná signalizace připravuje. Momentálně je příprava ve fázi zpracování projektových dokumentací. Realizace se očekává ještě v roce 2017 nebo v roce 2018.

Z pléna ještě byly doplněna informace z města Písku, kdy město Písek řešilo obdobnou situaci a rozhodlo se pro prvotní opatření zúžení jízdních pruhů pomocí VDZ klikaté čáry. S tímto opatřením je město Písek nadmíru spokojeno. Opatření je jednoduché a velmi efektivní a funguje až překvapivě dobře.

Přechody pro chodce na Pražské třídě v Českých Budějovicích – aktuální stav
Přechody pro chodce na Pražské třídě v Českých Budějovicích – aktuální stav
Přechody pro chodce na Pražské třídě v Českých Budějovicích – navržené opatření na Dopravní konferenci
Přechody pro chodce na Pražské třídě v Českých Budějovicích – navržené opatření na Dopravní konferenci

Úsek silnice I/34 u Horního Žďáru

Jde o úsek dvoupruhové komunikace v extravilánu s několika směrovými oblouky stejného smyslu ale různých poloměrů navazující v jednom směru na dlouhý přímý úsek a v druhém na výjezd z obce. Mezi oblouky jsou mezilehlé přímé úseky. Poloměry směrových oblouků neodpovídají návrhové rychlosti, vychází z historického trasování cesty. V blízkosti je také vodní tok Nežárka a les. Směrové vedení trasy komunikace je pomocí vodících čar, střední dělící čáry a směrových tabulí ve směrových obloucích. Na směrové je oblouky upozorněno před úsekem výstražným značením A1.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 30x; 2 osoby těžce zraněny a 30 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

  • Stavba silnice I/34 Lásenice – Jindřichův Hradec
  • Ověření příčného sklonu a protismykových vlastností PVV -> Zvýšení PVV
  • Záchytné systémy, zvýraznění průběhu trasy, osazení DZ doporučená rychlost

Diskuze k tomuto místu:

Pan Tomáš Voráček z ŘSD, Správa České Budějovice k místu přislíbil, že pokud zde jsou takové závažné problémy, jaké byly na Dopravní konferenci sděleny, tak ŘSD se místo bude snažit upravit. Časový horizont úprav se zatím ale nedá říci. Jednoduchá řešení mohou být realizována možná do jednoho roku.

Ing. Zora Šachlová doplnila, že pokud je zde větší procento nehod na mokré vozovce více než 40 %, tak je zde zcela jistě špatná drsnost vozovky, která si vyžaduje rychlé řešení.

Úsek silnice I/34 u Horního Žďáru – aktuální stav
Úsek silnice I/34 u Horního Žďáru – aktuální stav
Úsek silnice I/34 u Horního Žďáru – navržené opatření na Dopravní konferenci
Úsek silnice I/34 u Horního Žďáru – navržené opatření na Dopravní konferenci

Křižovatka ulic Pekárenská x Jírovcova, České Budějovice

Jde o průsečnou křižovatku místních komunikací ulic Pekárenská a Jírovcova v Českých Budějovicích. Přednost je v křižovatce určena dopravním značení P4 – Dej přednost v jízdě. Všechny větve křižovatky jsou bez přídatných pruhů. Na hlavní komunikaci je zastávkový záliv. Na všech větvích křižovatky jsou přechody pro chodce, a parkovací zálivy ukončené v dostatečné vzdálenosti od křižovatky. Vedlejší komunikace je téměř v kolmém křížení s hlavní komunikací. Ulice Jírovcova tvoří je až po tuto křižovatku hlavní komunikaci.

Počet nehod řešených Policií ČR od roku 2011: 23x; 2 osoby těžce zraněny, 31 osob lehce zraněno.

Navržená opatření:

  • Řízení křižovatky pomocí SSZ
  • Zvýraznění příjezdu ke křižovatce

Diskuze k tomuto místu:

Ing. Jaroslav Mráz, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Magistrátu města České Budějovice doplnil, že na tuto křižovatku je již vydáno stavební povolení k přestavbě na světelně řízenou. Realizace měla proběhnout již v loňském roce, ale došlo k odvolání jednoho podnikatele, kterému se zde zabralo parkovací místo. Realizace stavby by tedy měla proběhnout až v letošním roce 2017. V rámci stavby dálnice, která sem přivede více dopravy, bude za křižovatkou i záchytné parkoviště, ze kterého budou jezdit elektrobusy. Zkoušela se zde ve studii nakreslit i okružní křižovatka, ale zjistilo se, že okružní křižovatka by zde nebyla vhodnáv rámci těsné blízkosti zástavby. Jediné možné řešení je tedy světelně řízená křižovatky.

Křižovatka ulic Pekárenská x Jírovcova, České Budějovice - aktuální stav
Křižovatka ulic Pekárenská x Jírovcova, České Budějovice – aktuální stav
Křižovatka ulic Pekárenská x Jírovcova, České Budějovice – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka ulic Pekárenská x Jírovcova, České Budějovice – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka ulic Pekárenská x Jírovcova, České Budějovice - aktuální stav
Křižovatka ulic Pekárenská x Jírovcova, České Budějovice – aktuální stav
Křižovatka ulic Pekárenská x Jírovcova, České Budějovice – navržené opatření na Dopravní konferenci
Křižovatka ulic Pekárenská x Jírovcova, České Budějovice – navržené opatření na Dopravní konferenci

Dále následovala prezentace projektu Výmoly.cz – Petr Čaník (Novinky projektu Výmoly.cz).

Taktéž bylo účastníkům promítnuto i krátké prezentační video „Ocel“ generálního partnera konference ArcelorMittal Ostrava a.s.


Jako poslední se s prezentací představila společnost DEKRA CZ – Ing. Bc. Milan Janda (Dopravní nehody vlivem snížené viditelnosti).

I Tyto prezentace si můžete stáhnout a prohlédnout v sekci „Ke Stažení“.


Závěrem celé Dopravní konference s BESIPEM & Fondem zábrany škod byli vylosováni dva účastníci, kterým pořadatel konference věnoval upomínkové předměty a jeden účastník, kterému společnost DEKRA CZ věnovala poukaz na kurz bezpečné jízdy na polygonu.